Yatırım Teşvik BelgesiİOSB Haberler 

Yatırım Teşvik Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Yatırım Teşvik Belgesi Nedir?

Turizm, makine, sanayi, hayvancılık gibi pek çok farklı sektörü içine almaktadır.Bu kişilerin yatırıma başlamadan önce gerekli bakanlıklara başvurarak almış oldukları belgeye yatırım teşvik belgesi denilmektedir. Yatırım teşvik belgesi yaklaşık olarak 10 yıla yakın bir süredir ülke genelinde faaliyet vermektedir.

Teşvik Belgesi Avantajları nelerdir?

Teşvik Belgesi Avantajları nelerdir

Bu belge sayesinde kişiler şirketleri adına pek çok destek ve indirimden ve kolaylıklardan faydalanabilmektedir.

Minimum tutarda 1.000.000 liralık bir yatırım gösterilmesi gerekmektedir. Örneğin bu yatırımın inşaat maliyeti için KDV iadesini İşletmeye başladıktan bir yıl sonunda devletten geri alınması sağlanabilmektedir. Buna KDV muafiyeti denilmektedir. Bu süreç içerisinde ise kişi şirketi adına almış olduğu ürünler için ayrıca bir KDV ödememektedir.

Kişiyi büyük bir oranda kara geçiren bir diğer avantajı ise gümrük vergisi muafiyetidir.

Ayrıca herhangi bir yatırımda yurt dışı üzerinden alınan malzemeler de de geçerlidir.

Getirilmek istenen ürünler için gümrük vergisinin ödenmemesini sağlayan bir vergi muafiyetinden de yararlanabilmektedir.

Yatırım belgesi veya turizm yatırım teşvik belgesinden herhangi birine sahip kişiler farklı avantajlara da sahiptir. Bir kişi ya da işletme kurumlar vergisi indirimi ve gelir vergisi indiriminden faydalanabilmektedir. Bu sayede de gelir vergisinden stopaj anlamında indirim ve silme gibi haklardan yararlanabilmektedir. Bu durum da firmalar için büyük oranda bir gelir kaynağı haline gelmiş durumdadır.

Bu belge sayesinde faiz desteği de yine belgenin getirmiş olduğu en önemli avantajlardan birisidir. Bir takım faizlerden yatırım teşvik belgesi sayesinde daha hızlı faydalanmanızı sağlamaktadır.

Aynı zamanda daha hızlı ve istediğiniz oranda kredi çekmenizin de önünü açmaktadır.

Teşvik belgesine sahip olan kişilerin en önemli özelliği ise bir yerde bir hakka sahip olması için gerekli olmasıdır. Bu da yatırım yeri tahsisi anlamına gelmektedir. Faaliyet alanına göre seçilen yerde yatırım belge sayesinde belirli bir süreliğine kiralama yapılabilmektedir.

Yatırım teşvik belgesine sahip olmak ve bahsedilen pek çok avantajdan faydalanmak için KOBİ uzman danışmanları ile işbirliği yaparak bu süreci yakından takip edebilir ve belgeye sahip olmak için neler yapmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Benzer Yazılar