Tarım ve Hayvancılık DesteğiKOSGEB 

Tarım ve Hayvancılık Desteği Nedir? Detayları Nelerdir?

Tarım ve Hayvancılık Desteği Nedir?

Tarım ve Hayvancılık Desteği ülkemizde her geçen gün hibe ve destek projeleri ile devam ediyor. Özellikle tarım ve hayvancılık konusunda geliştirme amacıyla hibe verilmektedir. Ayrıca çiftçileri teşvik etmek için pek çok farklı proje ile devlet desteği sunulmaktadır.

Küçükbaş, büyükbaş hayvan ve kümes hayvanları alımı ve yetiştiriciliği konularından desteklemeler yapılmaktadır.

Tarım ve hayvancılık desteği projesinin bir diğer amacı da kırsal kesimlerden kentlere göçü engellemektir. Ayrıca çiftçilik ve hayvancılık işlerinden anlayan kesimin yine kendi bölgelerine dönerek iş sahibi olmalarıdır.

Özellikle tarım ve hayvancılık desteği kapsamında yer alan projelerden şu şekilde sıralanmaktadır. Güneydoğu Anadolu Projesi, Doğu Anadolu Projesi, Doğu Karadeniz Bölgesel Gelişme Planı ve Konya Ovası Projesidir. Bu projeler kapsamında asıl hedef, başka şehirlere göçü engellemektir. Bunun yanı sıra bölgedeki hayvancılığı geliştirmektir.

Yine aynı zamanda çiftçilere de destek olmaktır. Bunun için projeler kapsamında hem hibe hem de destek verilmektedir.

Ancak bu hibe ve desteklerden faydalanmak için uygun bir projenin hazırlanması gerekiyor. Ve bölgedeki ilgili kuruma projenin sunulması gerekiyor. Komisyon tarafından incelenerek uygun görülen projeler kabul edilmektedir. Kabulden sonra hibe, teşvik ya da kredi veya desteklerden faydalanabiliyorlar. Önemli olan hazırlamış olduğunuz projenin komisyon tarafından geçebilmesidir.

Hayvancılık hibesinden faydalanmak için ilk şart, Tarım ve Orman Bakanlığı’na kayıtlı olmaktır. Ve minimum bir yıl kadar tarımsal bir faaliyet gerçekleştirmiş olmak ilk aranan şarttır. Bununla birlikte faaliyet içerisinde minimum 10 adet büyükbaş beslemek gerekmektedir. Küçükbaş kategorisinde hayvan bakıyorsanız bu sayı en 50 en fazla 200 olarak belirlenmiştir.

Hayvancılık hibesi ve desteği almak için proje kapsamı içerisinde yeni bir ahır inşa etmek gerekmektedir. Yada kullanılan mevcut ahırın yeniden onarılması gerekmektedir.

koç, damızlık ve teke gibi damızlık hayvanların tedarik edilmesi gerekmektedir.

Hayvancılık sektörü içerisinde kullanılacak olan diğer araç ve gereçleri temin etmek gerekmektedir.

Gerekli makinelerin alımı için kredi ve hibe verilmektedir.  Bu faaliyetler için ise devlet %50 oranında bir hibe desteği vermektedir.

Benzer Yazılar