KOSGEB Haberleri 

Teknopazar Teknolojik Ürün Tanıtım Ve Destek Programı

KOSGEB tarafından, küçük ve orta ölçekli işletmelerin piyasadaki rekabet gücünü artırmak amacı ile verilen bir diğer destek, Teknopazar destek programı dır. 2016 yılından itibaren AR-GE çalışmalarını desteklemek amacı ile yurt dışı tanıtım ve destek programı adı altında verilen 100 000 TL kredi ve yurt içi tanıtım ve pazarlama gideri adı altında 50 000 TL kredi olanaklarından faydalanmak için bazı şartlar bulunmaktadır. Teknopazar destek programı için aranan şartlar: 

  • Her şeyden önce, pazarlama ve tanıtım adı altında alınan kredinin amacına uygun olarak kullanılması gerekir. KOSGEB tarafından verilen her türlü kredi, tek tek denetlenmektedir.

  • Teknolojik ürünler için verilen bu krediden, teknolojik ürün üretimi veya pazarlaması yapan firmaların faydalanma olanağı bulunur.

  • Pazarlama desteği alabilmek için, teknolojik ürün ve protiplerin bulunması bir zorunluluktur.

  • Tanıtım ve destek kapsamına alınan ürünün, kamu tarafından desteklenmesi gerekir. KOSGEB veya TÜBİTAK tarafından takip edilen ürünler, Teknopazar destek programına alınmaktadır.

  • Üretimi yapılan veya devralınmış ürünün, patent belgesinin KOSGEB’e iletilmesi gerekir.

  • Teknolojik ürün belgesi(TÜR) almış ürünler, sıklıkla destek fırsatından faydalanabilmektedir. Bu belge Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilmektedir.

KOSGEB Pazarlama Programı Neleri Desteklemektedir?

Başta basılı ve elektronik tanıtım materyallerinin; yurt içi katılım, yurt dışı gümrük işlem giderleri, elektronik ticaret sitelerine üyelik giderleri ve reklam giderlerinin karşılanması amacı ile verilmektedir. Bunlara ek olarak, teknolojik ürün veya prototipin tanıtımına ait en çok iki çalışanın seyahat ve konaklama giderleri, KOSGEB tarafından karşılanmaktadır. Teknopazar destek programı bunlardan biridir.

Teknopazar Desteğinden Faydalanmak İçin Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Teknolojik Ürün Tanıtım Ve Pazarlama desteğinden faydalanma süresi, 12 ay olarak belirlenmiştir. Bu süre içinde destek almak için başvuru yapılan ürünün kamu tarafından desteklendiğine dair belge, satın alınacak hizmetler için fiyat teklifleri, kullanım hakkı sözleşmesi, Ar-Ge yenilik veya tasarım projesine ait dokümanlar, hazırlanan teknolojik ürün için hazırlanan broşür, katalog gibi belgeler hazırlanmalıdır. Bu belgeler ile birlikte KOSGEB resmi internet sitesinden alınan dilekçe ve başvuru formu doldurulmalı ve KOSGEB birimlerine şahsen başvuru yapılmalıdır. Teknopazar Destek Programına bir sonraki yıl, farklı bir teknolojik ürün için tekrar destek başvurusu yapmak mümkündür. 

Related posts