KOSGEB Haberleri 

Uluslararası Kuluçka Merkezi Ve Hızlandırıcı Destek Programı

KOSGEB Uluslararası Kuluçka Merkezi Ve Hızlandırıcı Destek Programı

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin faaliyet alanını genişletmek için hizmet veren KOSGEB, 2016 yılından başlamak üzere yeni ve oldukça büyük çaplı bir program hazırlamıştır. Teknolojik üretim yapan firmaların desteklenmesi amacı ile hazırlanan programda, 5 yıllık bir zaman dilimi baz alınır. Süreçte, her yılın bütçesi farklı olarak kararlaştırılmıştır. Uluslararası Kuluçka Merkezi tarafından hazırlanan tablo sayesinde, her yıl hangi oranda destek alınabileceği gözlemlenebilir. Hazırlanan program, iki aşamalı olarak uygulanmaktadır. Uluslara arası kuluçka merkezinin kurulumu ve ardından hızlandırıcı kursların düzenlenmesi olarak planlanmıştır. Ödenen para oldukça büyük meblağları bulduğu için, teknoloji aslanında faaliyet gösteren birçok yatırımcı tarafından dikkatle takip edilen bir programdır.

Uluslararası Kuluçka Merkezi Ve Hızlandırıcı Destek Programının Amacı

İlk olarak kapsamlı bir iş planı hazırlamak ve KOSGEB Uluslararası Kuluçka Merkezi Ve Destek Programına katılmak için, başvuru yapmak gerekir. Projenin işleyişi;

  • İlk olarak, gelişmiş bir ülke menşeli başlangıç firması kurulur. Ardından ülkemizde üretimi yapılan ürünler, bu firma vasıtası ile yabancı ülkelere kanalize edilir. Teknolojik ürünlerin pazarlaması esnasında, ortaya çıkan zorlukların aşılması için hazırlanan bir uygulamadır.

  • Ar-Ge çalışmaları ülkemizde yapılan ürünler, gelişmiş ülkelerin pazarlarına yönlendirilerek, ihracat oranının artırılması amaçlanır.

  • Uluslararası Kuluçka merkezi ve Destek programı sayesinde, daha önce ülkemizde başarılı çalışmalara imza atan firmaların, uluslararası düzeyde güven kazanması amaçlanmıştır.

  • Maddi destek sayesinde, gelişmiş girişimcilik faaliyeti gösteren firmalar arasına girerek, tecrübe kazanmak, Ar-Ge çalışmalarının uluslararası düzeyde temsil edilmesi amaçlanmıştır.

Uluslararası Kuluçka Merkezi Ve Hızlandırılmış Destek Programı iki aşamadan oluşmaktadır;

  1. Uluslararası kuluçka merkezi kurma programı; bu programa, üniversiteler veya üniversiteler tarafından desteklenen teknoloji geliştirme şirketleri başvuru yapabilir. Program süresi 5 yıldır ve limiti oldukça yüksektir.

  2. Hızlandırıcı Destek Programı; küçük veya orta işletmeli teknoloji üretimi yapan firmaların faydalanabileceği bir programdır. Program süresi 3 yıl, limiti ise 60 000 ABD doları olarak belirlenmiştir.

Her yıl belli aylarda listeye çıkan ve başvuru tarihi değişiklik gösteren programlar hakkında, erken dönemde bilgi sahibi olmak, hazırlık yapmak açısından oldukça önemlidir.

Related posts