Dijitalleşen Kobilerin AvantajlarıUncategorized 

Dijitalleşen Kobilerin Avantajları Nelerdir?

Dijitalleşen Kobilerin Avantajları

Küçük ve orta büyüklükte olan işletmeler etkili bir değişim gerçekleştirmek ve Dijitalleşen Kobilerin Avantajları ile tanışmak için yapılması gerekenler bulunmaktadır. Ve ilk olarak dijital dönüşümü incelemeli ve ona ayak uydurmaya çalışmalıdır. Günümüz şartlarına bakıldığında artık dijitalleşmeye ayak uydurmanın bir zorunluluk olduğunu söylemek mümkündür.

Dijitalleşen Kobilerin Avantajları Nelerdir?

dijitalleşen kobilerin avantajları nelerdir

Bunun için ilk olarak KOBİ dijital dönüşüm atılımları yakından takip edilmelidir.

Türkiye’de bulunan işletmelerin çok büyük bir kısmı bugün KOBİ konumunda yer alan işletmelerden oluşmaktadır. Bunun yanı sıra ülkemizde bulunan özel sektördeki istihdamın hemen hemen yarısından fazlasını da yine KOBİ’ler karşılamaktadır. Bunun için de KOBİ’lerin aslında ülke ekonomisine oldukça katkı sağladığını söylemek de mümkündür.

KOBİ’ler dijitalleşme sürecini ne kadar yakından takip ederlerse ve dijital yöntemleri ne kadar çok tercih ederlerse bu sayede rakiplerine oranla daha çok farklılık üretebilirler. Bu sayede de büyük şirketlerden dolayı ortaya çıkan boşluklardan faydalanarak önemli fırsatları yakalayabilirler.

Bunun için KOBİ tarzında yer alan işletmelerin dijital dünyaya bir adım atması hem kendileri hem de rakipleri için çok büyük bir önem taşımaktadır.

Bu konuya bağlı olarak birçok farklı çözüm ihtiyacı da doğmaktadır.

Hızlı bir değişim geçirmek ve bunu gerçekleştirmek avantajına sahip olmak için KOBİ’lerin dijitalleşme sürecine hızlı bir şekilde girmeleri gerekmektedir. Bunun için de;

Öncelikli olarak müşterilerini iyi tespit etmeli ve onlarla yakından iyi ilişkiler kurmalıdır. Elektronik ticaret sistemlerine geçmeleri ise dijitalleşme alanına geçiş yapmak için birincil kural olarak karşımıza çıkıyor.

Lojistik, stok ve muhasebe gibi şirketin temel bölümlerinin ise elektronik ortamdan gerçekleştirilmesi ve elektronik fatura gibi sistemlerin aktif olarak kullanılması da yine en önemli noktalar içerisinde yer almaktadır.

Büyük işletmeler genellikle bir yıl ya da daha fazla zaman zarfı içerisinde hızlı bir şekilde elektronik ortama geçiş yapabilmektedir. Ancak KOBİ’lerin de artık kullandıkları tüm sistemler de dijitalleşmeye yatkın olduğu için ellerindeki tüm verileri elektronik ortama aktararak dijitalleşme alanında ilk adımı atmaları bu süreci kısaltacaktır.

Global dünyayı daha yakından takip etmek ve gerek yurt içi gerekse yurt dışı müşteri kapasitelerini artırmak ve yeni pazarlara açılmak için dijitalleşmenin getirmiş olduğu avantajlardan yararlanabili

Benzer Yazılar