Engelli ve Eski Hükümlülere Hibe DesteğiİOSB Haberler İŞKUR 

Engelli ve Eski Hükümlülere Hibe Desteği Nedir?

Engelli ve Eski Hükümlülere Hibe Desteği

Engelli ve Eski Hükümlülere Hibe Desteği yakından takip ediliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İŞKUR, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ceza ve Tevkif evleri Genel Müdürlüğü, Türkiye İşveren Sendikalar ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonları İş Birliği ile birlikte düzenlenen engelli ve eski hükümlü vatandaşları iş hayatındaki istihdamlarını artırmaya yönelik olarak yapılan proje büyük bir ilgi ile karşılandı.

Engelli ve eski hükümlü vatandaşların iş hayatlarında daha aktif olmaları için öncelikli olarak mesleki eğitim alabilmeleri ve bunun sonucunda da iş sahibi olabilmeleri için pek çok proje hazırlandı. Öncelikli olarak engelli vatandaşların iş sahibi olabilmeleri için rehabilitasyonlarını amaçlayan bu hibe projesi kapsamında belirli bir sayıda belirlenen eski hükümlü vatandaşlarını da iş yerlerinde çalıştırmayan işverenler için belirli bir oranda para cezalarının kesileceği proje kapsamında yer alan maddelerden birisidir.

Engelli ve Eski Hükümlülere Hibe Desteği Detayları

Engelli ve Eski Hükümlülere Hibe Desteği

18 yaşını dolduran eski bir hükümlünün ya da %40 oranında engeli olan bir vatandaşın hibe programı içerisinde dahil olabileceği projeler sonucunda komisyon tarafından değerlendirilerek iş sahibi olmaları projenin en büyük hedefidir.

Hazırlanan engelli ve eski hükümlüler için hibe desteği projesi kapsamında komisyon tarafından uygun görülmesi sonucunda projeler için yaklaşık olarak 36 bin lira kadar hibe desteği verileceği duyuruldu.

Proje kapsamında pek çok farklı iş kollarının da bulunduğu belirtildi. En çok tercih edilen proje ise çiftçilik üzerine yapılan görüşmeler.

Verilen desteklerin KOSGEB’in vermiş olduğu destekten farklı olarak çiftçilik konusunda tarım ve hayvancılık projelerini de kapsadığı için engelli vatandaşlar bu proje kapsamında iş kurdukları takdirde 44 bin lira kadar hibe alabiliyorlar.

Aynı şekilde eski hükümlü vatandaşlar ise herhangi bir proje farkı gözetmeksizin 30 bin 400 lira kadar hibe desteği alabiliyorlar.

Projenin oldukça önemli olduğu belirtilirken ayrıca çiftçilik dışında da diğer projelerin komisyon üyeleri tarafından uygun görüldüğü takdirde yine ortalama olarak aynı meblağlarda hibe desteği alabilecekleri de söylenmektedir.

Engelli vatandaşların ve eski hükümlü vatandaşların iş hayatına ve topluma kazandırılması için oldukça önemli olduğu düşünülen proje için de büyük bir katılımcı sayısının beklendiği tahmin ediliyor.Engelli ve Eski Hükümlülere Hibe Desteği

Benzer Yazılar