Krediler 

Kredi Limitini Arttırmak İçin Ne Yapmalı?

Günümüzde pek çok maddi imkansızlık krediyle birlikte çözülen konular arasına girmiştir. Özellikle bu şekilde maddi durumlarda sorunların çözülmesi hızlı bir şekilde gelişmiş olur. Pek çok türe bağlı olarak kredi çekilebilmesi günümüzde mümkün bir hale gelmiştir. Artık insanlar hayalindeki kredi tutarını kısa bir kredi başvurusundan sonra almaya hak kazanabilirler. Tabi bazen işler onların planladığı cinsten devam etmeyebilir. Zira bazı zamanlarda istenen kredi miktarı ile bankanın vermiş olduğu kredi arasında büyük bir fark olacaktır.

Örnek vermek gerekirse tüm ihtiyaçlarınızı gidermek veya hayalinizdeki işi kurmak için 80 bin TL kadar bir tutara ihtiyacınız varsa, banka bunun yerine size 40 bin TL vermeyi uygun bulacaktır. Aslında size verilecek olan bu miktar hiçbir şekilde aklınızdaki planı gerçeğe dönüştürmek için yeterli bir miktar olmaz. Bu durum pek çok vatandaşın karşısına çıkan zorluklardan biri olmaktadır. Eğer bazı kurallara dikkat etmeye başlarsanız bu sorunu bitirebilir ve tıpkı ihtiyaçlarınızı karşılayacak cinsten bir kredi tutarını çekebilirsiniz.

Kredi Notunun Düşük Olması

Kredi limitinin az olarak belirlenmesinin en büyük nedeni kişilerin sahip olduğu kredi notlarıdır. Özellikle 1500 ve üzerinde bir kredi notuna sahipseniz, o zaman gelir oranınızda dikkate alınarak hayalinizdeki tutara sahip olabilirsiniz. Ama 1500 puanın altında kredi notuna sahip olan kişiler için işler biraz daha zor ilerlemektedir. Zira bu kişilerin istediği miktardaki kredi tutarı yerine daha düşük olarak bir kredi alabilmesi mümkün olacaktır.

Vade Sayısı

Öte yandan düşük kredi limitinin nedenleri arasında hatırlatmak istediğimiz başka konularda vardır. Özellikle yüksek kredi limitine karşılık olarak düşük bir vade oranı seçtiyseniz, o zaman istediğiniz kredi miktarına ulaşmanız zor olacaktır. Bunun yerine vade sayısını arttırarak işlemleri başlatmanız daha memnun edici sonuçlar almanıza neden olur. Örneğin yüksek limitli olarak bir krediyi 12 ay vade üzerinden almak yerine 36 ay vadeli olarak alabilir, bu sayede hem daha yüksek miktarda kredi çekmiş olurken, hemde vade sayısı yükseldiğinden dolayı daha rahat bir şekilde ödemeye başlayabilirsiniz. Tabi bu konuda unutmamanız gereken başka konularda bulunur. Vade sayısının yüksek olması faiz oranlarını arttıran bir durum olduğundan dolayı, toplam ödenecek tutarın artması söz konusu olacaktır.

Gelir Durumu

Bankalar kredi başvurusu sırasında ilk olarak kişilerin düzenli bir gelire sahip olup olmadığına bakarlar. Eğer düzenli bir gelirin olduğu gözüküyorsa, gelir ve istenen kredi miktarı arasındaki uyuma göz atacaklardır. İstemiş olduğunuz kredi miktarı gelirinizle son derece uyumsuz bir şekilde gözüküyorsa, daha düşük bir kredi limiti almanız mümkün olur. Çünkü bankalar tarafından gelire göre belirlenmiş olan bir kredi çekme sınırı vardır. Buna uymadığınız takdirde amaçladığınız miktarlara çıkabilmeniz haliyle mümkün olmayacaktır.

Ek Gelirler

Eğer gelire bağlı olarak bu tarz bir durumun çıktığını görüyorsanız ve hiçbir çalışmanızdan sonuç alamıyorsanız, gelirinizi yükseltmeyi deneyebilirsiniz. Bu bakımdan sizin için uygun olacak olan ek gelir yöntemlerini araştırarak bu şekilde bunları hayatınıza uyarlamaya başlayabilirsiniz. Düzenli geliriniz artacağından dolayı bankalardan alacağınız kredi limitinizde bu sayede yükselmiş olacaktır.

Kefil ve Teminat

Son olarak bu adımlara dikkat ettiğinizde de istediğiniz üzere bu alanlarda kredi limitinin artacağını belirtmek gerekiyor. Eğer kefile sahipseniz veya size ait olan bir malvarlığını teminat olarak gösterebilirseniz alacağınız kredi daha fazla olacaktır. Bu sayede hayalinizdeki fikirleri hayata geçirmeye başlayabilir ve tıpkı istediğiniz gibi kredi işlemlerinin sonlanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında sadece yukarıdaki durumlara bağlı olarak kredi limitini arttırma imkanınızın olduğunu unutmamalısınız.

Benzer Yazılar