KOSGEB KOSGEB Haberleri 

Kalkınma Ajansı Hibe Destekleri Nedir? Nasıl Alınır? Nereye Başvuru Yapılır?

Avrupa Birliğine uyum sürecinde yürürlüğe koyulan yasalar gereceğinde kalkınma amacı ile uygulanan hibe desteklerinin bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu desteklerin neler olduğu, nasıl talep edilmesi gerektiği ve bu hibeyi almak için başvurunun nasıl yapılacağını sizlere aktarmaya çalışacağız. İlk olarak hibe desteklerini neler olduğunu anlatarak sizlere yardımcı olmaya başlayalım.

istka

Kalkınma Ajansı Hibesi

Kalkınma Ajansı hibe destekleri uygulandığı bölgede eksik olan hizmet ya da sanayi yatırımlarının desteklenmesi için uygulanmaktadır. Sanayi olarak geri kalmış bölgelerde sanayiyi desteklemek amacı ile uygulanırken, sanayi olarak gelişen ancak hizmet sektöründe istenilen seviyeye ulaşamayan sektörlere hibe desteği yapılmaktadır. Ülkemizde bulunan 81 il olmasına rağmen bunları kapsayan kalkınma ajansı sayısı 26 adettir. Bu bazı bölgelerin nüfus olarak yetersiz olmasından dolayı hazırlanmış bir sistemdir. İstanbul ili için tek bir kalkınma ajansı kurulmasına rağmen, Trakya bölgesi olarak geçen Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli için Trakya Kalkınma Ajansı kurulmuştur.

basvuru_hibe

Nasıl Alınır? Nereye Başvuru Yapılır?

Bu hibelerden yararlanmanız için öncelikli olarak bulunduğunuz bölgede uygulanacak olan hibelerin neler olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Eğer işinize uygun bir destek varsa buna başvuru yapmak için bazı konularda uyumlu olmanız gerekiyor. Yapacağınız başvurunuzu öncelikli olarak projelendirmeniz gerekiyor. Ancak destek için KOBİ olmanız şartı aranmaktadır. Yani başvurunuzu yapmanız için KOBİ olarak kabul edilmiş bir işletme olmanız gerekiyor. Kamu kurumlarının hepsi gerekli projelerini hazırlayarak başvuru yapabilir. Kalkınma bölgesinde yaşayan tüm bireyler gerekli projelendirme şartlarını hazırlayarak hibe için başvuruda bulunabilir.

karacadag-kalkinma-ajansi-2015-mali-destek-gorusmeleri-yapildi-31522

Kalkınma Ajansı Hibe Desteğine nasıl başvuru yapılmalıdır?

Yapmanız gereken bulunduğu kalkınma bölgesini öğrenmek olmalıdır. Daha sonra o bölgenin internet sitesine girerek orada bulunan başvuru için gerekli olan belgeleri indirmelisiniz. Bu belgeleri gerektiği şekilde eksiksiz olarak doldurma işlemini yapmalısınız. Yapacağınız maliyet hesaplarınızı hayali olarak değil gerçek hesaplamalardan yola çıkarak yapmalısınız. Başvuracağınız kalkınma ajansının internet sitesinde bulunan başvuru rehberini takip ederek tüm evrak işlerinizi eksiksiz olarak tamamlamalısınız. Tüm evraklarınızı tamamladıktan sonra kalkınma ajansına giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. gerekli onay sürecinden sonra projenizin onaylanıp onaylanmadığına dair size bilgi verilecektir.

 

Reklamlar

Related posts