Finans Krediler 

Kayıtlı İstihdamın Teşviki II Hibe Programı Nedir? Başvuru Koşulları Nelerdir?

Avrupa Birliği yasalarına uyum süreci ile birlikte başlatılan teşvik programlarından birisi olan kayıtlı istihdamın desteklenmesi amacıyla uygulanan hibe programının ikincisi yürürlüğe girdi. Bu kararın alınmasının ardından Çalışma ve Sosyal güvenlik bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile kayıt dışı çalışan insan sayısının azaltılmasının amaçlandığı ve bu sayede kayıt dışı istihdamın azaltılmasının sağlanacağının vurgusu yapıldı.

58913_1608251813370

Kayıtdışı İstihdamda Teşvik

Kayıt dışı ekonomi ile etkili bir şekilde savaşabilecek yerel çaptaki işverenlerin kapasitelerini arttırılmasının sağlanmak istediği söyleniyor. Bu sayede istihdama ve iş gücüne eleman yetiştiren ve bu elemanlara işveren meslek grupları, sivil örgütler, üniversiteler ve kamu kurumları arasında iş birliğinin arttırılması sağlanacaktır. Kayıtlı bir şekilde çalışmanın ve çalışan bulundurmanın hem çalışacak kişiye faydasını göstermek hem de kayıtlı eleman çalıştırmanın işverene katkısı gösterilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca bu teşvik sayesinde şirketlerin daha kurumsal bir yapıda faaliyet göstermesinin yolunun açılacağının da vurgusu yapılmaktadır.

kayitli-istihdamin-tesviki

Teşvik Programı Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler!

Bu program çerçevesinde ortaya koyulacak olan hibe tutarının 10 milyon 400 bin avro olacağı net bir şekilde ortaya koyulmuştur. Bu hibenin dağıtılmasında bölgelerin belirlenen ihtiyaç düzeylerine bakılarak destek sağlanacağı vurgusu yapılmaktadır.  İki farklı ekonomi bölgeye ayrılarak destek verileceği ve bir ilde sadece üç projenin destekleneceği vurgusu yapılıyor. Eğer bulunduğunuz il dışında genel bir proje için başvuru yaparsanız bunun için merkeze başvurmanız gerekecek.

kayitli-istihdamin-tesviki-3

Kayıtlı istihdamın teşviki 2 programından yardım almak için başvuru şartlarının neler olduğuna gelirsek sıra ile sizlere aktarmaya çalışalım. Yerel otorite birimleri, belediyeler, iz özel idareleri, yerel yönetim birlikleri, üniversiteler, bölgesel kalkınma ajansları, organize sanayi bölgelerinde faaliyet gösterenler bu teşvikten yararlanabileceklerdir. Son olarak başvuru yapacak kişinin o kurumun en yetkili kişisi olması gerekiyor. Danışman ya da yardımcı olması kesinlikle kabul edilmiyor.

Related posts