KOSGEB 

Kadınlar İçin Devlet Destekli Kredi

Kadınlar İçin Devlet Destekli Kredi

Çalışmayan ev hanımlarına yönelik devlet, maddi destekte bulunmaya devam ediyor. Özellikle kadınların en iyi fırsatlarda kendilerine iş kurmasına yardımcı olacak bir proje başlatılmıştır. KOSGEB tarafından verilen iş kurma kredisi sayesinde, kadınlar uzun zamandan beri düşledikleri işyeri hayalini artık gerçeğe dönüştürebilirler. Özellikle devletin kadınlara bu konuda olumlu cevap verme ihtimali biraz daha fazla olmaktadır. Yani KOSGEB üzerinden bu tarz bir krediyi alabilme ihtimaliniz erkeklere oranla biraz daha yüksek olacaktır. Bu bağlamda uzun zamandan beri aklınızda yer eden aşçılık, kafecilik, pastanecilik, kuaför gibi pek çok işi yapmaya başlayabileceksiniz. Bu sayede kadınların daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde iş yerlerini kurmalarına imkan tanıyor. Özellikle bu alanda 50 bin L oranında bir kredi alma hakkınızın olduğunu belirtmek gerekir. Bunun yanında eğer işlerinizin daha büyük çaplı olacağını düşünüyorsanız ve bu para sizin için yetersiz geliyorsa devlet bu durumu da düşünmüş durumdadır. Zira 50 bin TL’ lik kredi tutarını yeterli bulmayan kişilerin 100 bin T’ye kadar kredi alabilme hakkı bulunmaktadır. Bu tarz avantajlara sahip olan iş kurma kredisi her geçen gün daha fazla kadının ilgi odağına giriyor. Özellikle devlet bu ilgiyi gördükten sonra kadınlara verilen iş desteğinin daha çok artmasını sağlamıştır. Bu bakımdan artık %70 oranında olan iş desteği, günümüzde %80 oranına çıkarılmış durumdadır.

Ev Hanımları İçin Kredi Fırsatı

Önceki zamanlarda devlet işini yönetmek isteyen kadınlar için pek çok fırsat oluşturmuştu. Özellikle bu sayede kendi evlerinden örgü veya boncuk işleri gibi işler yapan kadınlara yeni bir fırsat doğmuştu. Mikro kredi adı verilen sistem sayesinde kadınlar kendi işlerini yaratabilme fırsatı buldular. Günümüzde ise kadınlara verilen desteğin biraz daha büyük olduğunu belirtmek gerekiyor. Artık devlet kendi işini kurmak isteyen kadınlara 50 bin TL’ye kadar kredi sağlayabiliyor.

Geçmişte sağlanan kredilerin vakıflar yardımıyla sağlandığını söylemeliyiz. Günümüzde verilen krediler ise KOSGEB aracılığıyla verilir. Tabi KOSGEB üzerinden bu tarz bir krediyi almka isteyen kişilerin bazı şartları taşıması gerekiyor. Aksi halde kişilerin düşlediği kredi fırsatından yararlanması mümkün olmayacaktır. Kendi işini kurmak isteyen ev hanımlarının taşıması gereken şartar ise öyledir:

  • 18 yaşının üstünde olmak
  • Şuanda belirli bir projesi olmak
  • KOSGEB tarafından kadınlara verilen eğitimi başarılı bir şekilde geçmek

Kadınların onlara sunulan kredi imkanından yararlanması için bu tarz şartları taşıması gerekir. Özellikle bu konuda belirtmek istediğimiz bir durum ise KOSGEB eğitimleridir. Bu eğitimler kadın ve erkek olmak üzere her girişimciye verilir. Eğer bu eğitimler başarılı bir şekilde geçilirse kişilerin iş yeri açma kredisi almaları mümkün olacaktır. Belirli bir ücret karşılığında bu eğitimler tamamlanabilir. Bunun yanında eğer kişi yüksekokulda bu tarz bir programın içinde yer almışsa, eğitime girmesine gerek kalmayacaktır.

Bu belgenin oldukça önemli bir belge olduğunu belirtmek gerekiyor. Zira hem kredi öncesinde hemde kredi sonrasında oldukça büyük faydasını görebilirsiniz. Kredi sonrası dönemde yapmış olduğunuz tüm işyeri giderlerini bu belgeyle birlikte ispat ederek geri alabilirsiniz. Tabi masafları daha önceden belgelendirmişseniz bu tarz bir imkandan yararlanabilirsiniz. Bunun için kişilere bu dönemlerde biraz daha dikkatli davranmaları tavsiye ediliyor. İşyeri faturasına kadar pek çok giderin bu dönemde mutlaka saklanması gerekir. Çünkü bunları iki aylık süreç içinde geri alabilme imkanını z oluşacaktır. Kadınlar için iş yeri kurma kredisi şartları bu şekilde olurken, başvuruların ise KOSGEB resmi sitesine bağlı olarak yapıldığını belirtmek gerekiyor.

Related posts