KOSGEB 

KOSGEB Başvuru Şartları

KOSGEB, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme İdaresi Başkanlığının kısaltması olarak kullanılmakta olan kelimedir. 1990 yılında ilk olarak hizmet vermeye başlamış olan KOSGEB, günümüzde bilim, sanayi ve teknoloji bakanlığına bağlı şekilde hizmetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

KOSGEB kurumunun ilk olarak kurulma amacı ise ülke durumunu iyileştirme ve ekonomik açıdan biraz daha geliştirilmesini sağlamaktı. Aynı zamanda küçük ve orta çaplı işletmelerin iş hayatında karşısına çıkan zorlukları ortadan kaldırma amacı taşıyordu. Bunların dışında diğer görevi ise, KOBİ rekabet oranının azaltılması ve işletmelerin kurumsallaşmasına katkıda bulunmaktı. Bu hedeflere yönelik ülke çapındaki girişim sayısının daha çok büyümesi ve yaygın bir hale getirilmesi amaçlanmıştır. Bu sayede KOSGEB ile birlikte ülke çapında yaşanmakta olan istihdam sorunlarına karşı bir çözümün bulunması söz konusu oldu. KOSGEB hibesi avantajından yararlanabilmek için öncelikle bir işletme şartı aranmaktadır. Daha kayıtlı bir işletmeye sahip olmayan vatandaşlar için bu hizmetin verilmesi söz konusu değildir.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

Özellikle işe yeni giriş yapmayı hedefleyen vatandaşlar için KOSGEB tarafından daima bir desteğin olacağını belirtmek gerekir. Bir işletme açarak bugüne kadar aklınızda yer edinen kariyer hedeflerinizi bu kredi yardımıyla daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Tabi bu krediyi alabilmek için KOSGEB başvuru şartları belirlenmiş durumdadır. Eğer aşağıdaki şartlara uygunsanız, bu şekilde kurum tarafından destek almanız mümkün olur.

  • Kurumun vermiş olduğu girişim eğitiminin mutlaka tamamlanmış olması gerekir. Bu eğitimin tamamlanmış ve sertifikaların alınmış olması şartı aranmaktadır.
  • Bu adımdan sonra kayıtlı bir işletmenin olması şartı aranacaktır.
  • Eğer ortaklarınızla birlikte bir şirket kurmuş durumdaysanız, şirketin en az %30 hissesine sahip olmanız gerekiyor.
  • İşletmeniz için var olan her türlü harcamaların düzenli bir şekilde saklanması şarttır. Özellikle aylık olarak her daim var olan fatura gibi giderlerin kayıt altında tutulması gerekir. Buna göre kurum tarafından aylık giderlerinize yönelik bir desteğin verilmesi söz konusu olabilir. Harcamanın sonunda bunların kuruma ibraz edilmesi gerekecektir. Genel olarak bu desteğin sağlanması için, bu işlemi yaptıktan hemen sonra iki aylık gibi bir sürecin geçmesi gerekir. 2 aylık sürecin sonunda giderlerinize yönelik kurumdan bir geri dönüş alma ihtimaliniz vardır.

Kimler Faydalanabilir?

Uzun zamandan beri kendinize ait bir iş fikri üzerine yoğunlaşmış olabilirsiniz. Her ne kadar bu iş için çok istekli olsanız da, bazen maddi durumlar buna imkan vermeyecek şekilde gelişmiş olabilir. İşte bu tarz zorlu durumlarda başvurmanız mümkün olan KOSGEB, vatandaşların içinde bulunduğu zorluklara karşı onlara çare olacak bir kurumdur. Bu sayede bu çok avantajlı sistem üzerinden, iş sahibi olma işlemlerini biraz daha kolaya çekebilirsiniz. Tabi bu sistemden yararlanmak için bu özellikleri taşımanız kurum tarafından aranan şartlardan biri olmaktadır.

  • Kurum tarafından düzenli olarak verilmekte olan genç girişimci destek programına mutlaka kayıt olmanız gerekir. Bu program üzerinden başarılı bir sonuç almanız istenen şeyler arasındadır.
  • Aynı zamanda danışmanlık eğitimi başvurmanız gereken diğer alanlardan biri olmaktadır.
  • İŞGEM bünyesine bağlı olan girişimciler ise, eğer bir yıllık sürecin içinde bir işletme sahibi olurlarsa bu hizmetten faydalanmaları mümkün olacaktır.

Nasıl Başvurulur?

KOSGEB başvurusunda bulunmak için öncelikle kuruma ait olan web sitesini ziyaret etmeniz gerekiyor. Buradan KOBİ beyannamesini doldurarak yetkililerin bilgileri onaylanması için onaya sunmanız gerekir. Uzmanların inceleyeceği bu dosyaya göre size bir dönüş yapılmış olacaktır. Eğer başvurunuz olumlu bulunursa, uzmanlar tarafından yönlendirilerek ilk işlemlere bu şekilde başlayabilirsiniz.

Related posts