Krediler 

Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir ?

Kredi notları, kredi ihtiyacınızı giderip gideremeyeceğinizi belirleyen en önemli kuralların başında gelir. Kredi notuna nasıl itiraz edilir. Bir bankaya giderek kredi ihtiyacınız için başvuruda bulunduktan hemen sonra, konu hakkında detaylı bir araştırma sürecide bu şekilde başlamış olacaktır. Bankaların bu konuda en çok dikkat kesildiği konular vardır. Özellikle kredi almayı düşünen kişinin ödeme durumu, düzenli bir ödeme planının oluşup oluşmaması, finansal geçmiş, kişinin şuandaki borç durumu banka tarafından incelenen konular arasında yer alır. Bu tarz konuların toplamından elde edilen sonuçla birlikte kişilerin kredi notunun oluşturulması sağlanır. Kişinin kredi notu bu durumda eğer düşük bulunursa, kredi alması biraz zor olabilir. Yüksek kredi notuna sahip olan kişiler için başvuru olumlu olarak sonuçlanmış olacaktır.

Kredi notunu yükseltmek için, başvuruda bulunan kişiye pek çok görev düşer. Günlük olarak her daim bu notun yükselip düşebilme ihtimali vardır. Zira artık hayatımızın bir parçası haline gelen kredi kartları bile, kredi notunuzu etkileyen şeyler arasında bulunur. Bu kartın borcuna dair yapılması gereken ödemeleri eğer gecikmeli olarak yapıyorsanız, kredi notunuzun düşmesine neden olabilirsiniz. Bu nedenle kartın doğru kullanılması ve günü gününe borçlarının ödenmesi gerekir. Tabi bunlar kredi notunun düşmesine neden olabilecek haklı gerekçelerdir. Öte yandan bazen vatandaşlar kredi notunun haksız bir şekilde düştüğünü düşünebilir. Eğer sizin başınıza da haksız bir şekilde bu notun düşürülme durumu geldiyse, o zaman bu alanda yapmanız gereken adımların olduğunu belirtmek gerekir. Durumu bu alanda yetkili olan bankanın şubesi, Kredi Kayıt Bürosu veya Türkiye Bankalar Birliği üzerinden bildirebilmeniz mümkün olacaktır. Bu sayede yapmış olduğunuz itiraz uzmanlar tarafından incelenmeye alınarak, size en kısa süre içinde dönüşün yapılması sağlanır.

Kredi notuna nasıl itiraz edilir ?

Günümüzde kredi notlarına dair oldukça gelişmiş ve hızlı bir hizmetin verilmesi söz konusudur. Eğer bu tür bir haksızlık içinde olduğunuzu düşünüyorsanız, vakit kaybetmeden kredi notunuz için itirazda bulunabilirsiniz. Kredi notuna nasıl itiraz edilir,  Bunu yapabilmek için hızlı bir yol arıyorsanız, bunun için banka şubesinin yolunu tutabilirsiniz. Eğer bu alanda yapmış olduğunuz başvurunuz olumsuz olarak değerlendirilmişse, müşteri hizmetlerine bağlanarak durumu detaylı bir şekilde belirtmeniz iyi olacaktır. Bu alanda yaptığınız itirazın hemen sonrasında Banka Genel Müdürlüğü tarafından tarafınıza konu hakkında bir bildirim gelecektir.

Bunun yanında kredi notuna dair bir itiraz oluşturabilmek için, yönelmeniz gereken diğer yerlerden biri Kayıt Bürosudur. Zaman kaybetmek istemiyorsanız buranın daha avantajlı bir seçenek olarak karşınıza çıkacağını belirtmek gerekiyor. Zira sadece internet sitesi üzerinden bu tarz bir itirazda bulunmanız mümkündür. Bunun için yapmanız gereken şey Kayıt bürosu resmi sitesine girerek buradaki başvurunu doldurmaktır. Bu aşamadan sonra yapmış olduğunuz itiraz değerlendirmeye alınarak, size bu konuda geri dönüş sağlanmış olur.

kredi notuna nasıl itiraz edilir

Eğer bankalara özel olarak bir şikayetiniz varsa, bunun için Türkiye Bankalar Birliğini kullanarak alandaki şikayetlerinizi bu şekilde duyurabilirsiniz. Sitedeki formu bilgisayarınıza indirirerek burada gerekli olan tüm alanları eksiksiz bir şekilde doldurarak başvuru işlemini tamamlamış olursunuz. Tabi bu başvurunuzun kurum tarafından onaylanması için, bazı dayanakları içermesi gerekir. Bu nedenle konu hakkında gerçekten haklı olduğunuzu düşündüğünüzde bu tarz bir şikayeti bildirmenizi öneririz. Aksi halde konu hakkında herhangi memnun edici bir cevabın alınması söz konusu olmayacaktır. Başvurunuzun ne şekilde sonuçlanacağı öğrenebilmek için bir süre beklemeniz gerekiyor. Eğer başvurunuzu doğru ve önerilen bir şekilde yaparsanız ve yüzde yüz haklı olduğunuz bir konuysa o zaman şikayetiniz için kesinlikle bir cevap alacağınıza emin olabilirsiniz.

Related posts