KOSGEB 

KOSGEB Kredisine Dair Öğrenmeniz Gerekenler

KOSGEB günümüzün en çok sorgulanan konularından birisi olarak kabul ediliyor. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Başkanlığının kısaltmasını ifade eden KOSGEB kurumu, aslında iş sahiplerine destek olmak amacıyla açılmış bir kurumdur. Özellikle bugüne kadar ilk defa kendi işini kuracak veya kendi işini daha çok büyütmek isteyen kişilerin ilgi odağındadır. Bu tarz durumlar içinde olan kişilere bağlı olarak pek çok kampanyayı bünyesinde bulunduran isimlerden biri olmuştur.

 

Artık iş kurmak veya işini geliştirmek isteyen pek çok kişi, bu kurum üzerinden çok rahat bir şekilde bu amacını gerçeğe dönüştürebilir. Yazımızda KOSGEB hakkında mutlaka öğrenmeniz gereken adımları bulabilirsiniz. İşte KOSGEB kredisinden faydalanmayı düşünen herkesin bilmesi gereken o konular:

KOSGEB Kredi Tutarı

KOSGEB’in vereceği kredi tutarı pek çok insanın merak ettiği konular arasında bulunuyor. Özellikle bu konuyu değiştiren bazı durumların olduğunu belirtmemiz gerekir. Bu konuda işletmenin büyüklüğü alabileceği kredi oranında değişikler yaratacaktır. Genel olarak 20 bin TL tutarında başlayan KOSGEB kredileri 50 bin TL’ye kadar artış gösterir. Eğer kişiler bu tutarların kendisi için yetersiz olacağını söylüyorsa ve büyük bir projeden bahsediyorsa, o zaman bu tutarların üstünde bir rakamı alabilmesi söz konusu olacaktır. Genel olarak büyük çaplı bir kredi isteyen kişilere yönelik 100 bin TL’ye kadar kredi alınabilmesi mümkün tutulmuştur. Tabi dediğimiz gibi kişilerin hali hazırda bir proje sahibi olmaları şart tutulmuştur.

KOSGEB Kredileri Kaç Ayda Ödenir?

Bunun yanında vade oranlarıda buradan kredi almayı düşünen kişilerin aklını karıştıran sayılı konulardan biridir. Bu konu hakkında genel olarak bir bilgi vermek gerekirse azami vade sayısının 36 ay olduğunu söyleyebiliriz. 36 aylık vade süresinin içinde ödemelerinin üç ayda bir olmak üzere yapılması şartı vardır. Ödemelerde kişilerin daha rahat edebilmesi için ön ödemesiz bir zaman tanınmıştır. Bu şekilde kişilerin işlerini geliştirmesi ve işe ait olan hayalleri hayata geçirmesi sağlanır. 1 yıllık sürenin sonunda KOSGEB kredisi için ödemeler başlayacaktır.

KOSGEB avantajlarından diğeri ise, faizsiz bir şekilde kredi imkanı sağlamasıdır. Yani işletmeler almış olduğu kredinin sadece ana parasını ödemekle yükümlüdür. Bunun dışındaki faiz oranını ödemeden krediyi tamamlama hakları bulunur. Kalan faiz oranını ise KOSGEB karşılaşmış olacaktır.

Başvurular Nasıl Yapılır?

KOSGEB başvurusu için vatandaşların bazı konulara dikkat etmesi gerekir. Kurum tarafından belirtilen zamanlara dikkat edilerek bu şekilde gerekli evraklarla birlikte başvuruların tamamlanması gerekir. Eğer kurum yapmış olduğu araştırma sonrasında kişiyi kredi için uygun buluyorsa, kurumun vereceği başvuru formu ve gerekli diğer evraklarla birlikte KOSGEB üzerinden başvuru işlemleri tamamlanabilir.

Günümüz şartlarına göre KOSGEB kredisi veren pek çok banka bulunmaktadır. Bu bankalar ise Halk Bank, Ziraat Bank ve Vakıfbanktır. Özel bankalara geçtiğimizde ise bu alanda Akbank, Denizbank, Garanti Bankası, İş Bankası, QNB Finansbank gibi seçeneklerin olduğunu görüyoruz.

KOSGEB Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Başvuru işlemlerinin kişilerin istediği üzere başarılı bir şekilde tamamlanması için bazı adımlara dikkat edilmesi gerekir. Özellikle evrakların doğru ve belirtilen şekilde tamamlanmaması başvurunun red edilmesine neden olacaktır.

  • Kobi başvuru formu
  • Vergi levhası
  • Güncel kobi beyannamesi
  • İmza beyannamesi
  • Vergi sgk borcunun olmadığını bildiren güncel bir belge

KOSGEB başvurusu sırasında istenen belgeler arasında bulunur. Bunlar olmadığı müddetçe başvuru işlemlerinin başlaması mümkün değildir. Son olarak kredinin geri ödemeleri hakkında bir bilgi vermeliyiz. Buradan alacağınız 20 bin TL oranındaki bir krediyi ilk olarak 12 ay geri ödememe hakkınız bulunur. Daha sonra 3 ayda bir olmak üzere 1.666 TL ödemek durumunda kalırsınız.

Related posts