İOSB Haberler 

İSTANBUL GIDA-TEK 2016 11. ULUSLARARASI GIDA VE İÇECEK TEKNOLOJİLERİ, GIDA GÜVENLİĞİ, KATKI VE YARDIMCI MADDELER, SOĞUTMA, HAVALANDIRMA, DEPOLAMA SİSTEMLERİ VE LOJİSTİK FUARI

Türkiye’nin gelişim gösteren ve daha fazla gelişim göstermeyi hedefleyen vizyonunda en önemli pay genç nüfusuna düşüyor. Tüketim biçimleri ve yoğun ticari ilişkilerin yaşandığı gıda ve içecek sektörüne yönelik bir fuarın Türkiye sınırları içerisinde düzenlenmesi bunu bir kez daha gösteriyor.

BÖLGENÝN EN BÜYÜK FUARLARINDAN BÝRÝ OLAN VE MALATYA BELEDÝYESÝ KÜLTÜR A.Þ. TARAFINDAN ORGANÝZE EDÝLEN 6. DOÐU ANADOLU TARIM TEKNOLOJÝLERÝ, MAKÝNE, HAYVANCILIK VE GIDA FUARI DÜZENLENEN TÖRENLE AÇILDI. (MALATYA-ÝHA)

Türkiye’nin bulunduğu bölgesel köprü özelliği Türkiye’nin gıda ve içecek ürünlerinin çevre ülkelerde de tüketilmesinin mümkün olduğunu gösteriyor.

Özellikle gıda ve içeceklerin sıcak ve soğuğun ekstrem durumlarından etkilenmeyecek soğutma, havalandırma ve depolama sistemleriyle dağıtılması ve taşınması bu durumun oluşmasında en önemli etken.

Bu doğrultuda, İstanbul Gıda-Tek 11. Uluslararası Gıda ve İçecek Teknolojileri, Gıda Güvenliği, Katkı ve Yardımcı Maddeler, Soğutma, Havalandırma, Depolama Sistemleri ve Lojistik Fuarı ithalat ve ihracat değerlerin gelişmesinde önemli bir yere sahip. Bu alanda faaliyet yürüten firma ve firma temsilcilikleri 2 – 5 Kasım 2016 tarihleri arasında sektörün nabzını tutabilecekler.

370217_o0fc3

Bu alandaki gelişmelere ilgi duyan ziyaretçiler ise fuar alanını 2-4 Kasım tarihlerinde saat 10.00 – 19.00 arasında, 5 Kasım tarihinde ise saat 10.00 – 18.00 arasında fuar alanını ziyaret edebilecekler. Fuar alanına ulaşmak isteyen ziyaretçiler için İstanbul’un merkezi noktalarından servis hizmeti de sunulacaktır.

Geçen sene 10.su düzenlenen bu fuara gösterilen yoğun ilgi, bu alanda faaliyet sürdüren firmaların yüzünü güldürmüş ve bu sene 11.si düzenlenecek fuara katılım garantisi oluşturmuştu.

12 salonda sürdürülen bu fuara geçen sene 1211 firma katılım göstermiş ve bu katılım 5.012’si yabancı toplam 51,217 ziyaretçiyi fuara çekmişti.

317527581669899-jpg_1844845_buyuk

 

Fuarda Faaliyet Yürütecek Firmaların Çalışma Alanları

 

Fuara katılım gösterecek firmaların içecek ve sıvı gıda teknolojileri alanında alkollü ve alksüz içeceklere yönelik çalışmaları, boru, pompa, vana ve fitting ekipmanları, buz makineleri, çay, kahve makineleri, depolama ve proses tankları, fermantasyon ve mayalama ekipmanları, filtrasyon ve sterilizasyon sistemleri, içecek otomatları gibi alt alanlara ayrılmıştır.

Sıvı gıdalara yönelik çalışma yürüten firmaların alt dalları ise filtre ekipmanları, kırma, çıkarma, kesme ve yoğurma ekipmanları, komple üretim, otomasyon ve kontrol teknolojileri, yağ ekstrasyon ekipmanları alanlarıdır.

Süt ve süt ürünleri alanında çalışma yürüten firmalar; homojenizatör sistemleri, karıştırıcı ekipmanları, paslanmaz ekipmanlar, süt depolama tankları ve ekipmanları, süt nakil ekipmanları ve UHT sistemleri ile ilgilenmektedirler.

f517751515664f18ba388db6a58561d8

Et ve et ürünleri teknolojisi alanında faaliyet sürdüren firmalar; dilimleme ekipmanları, dondurulmuş et teknolojileri, enjeksiyon ekipmanları, et dövücüler, haşlama sistemleri, kesim hücre ve ekipmanları, kıyma makineleri, pişirme – tütsüleme fırın ve ekipmanları ile ilgilenmektedirler.

Yaş sebze, meyve ve konserve üretim teknolojileri ile ilgilenen firmalar ise ayıklama ve sınıflandırma, doğrama, haşlama, kabuk soyma, soğutma ve yıkama alanları ile ilgilenmektedirler.

Gıda güvenliği, hijyen ve kalite kontrol teknolojileri ile ilgilenen firmalar ise belgelendirme hizmetleri, biyoteknolojik ürünler, haşere mücadele ekipmanları, personel hijyen ürün ve ekipmanları, test, ölçüm cihazları ve hizmetleri, sıcaklık ve nem tayin cihazları ile ilgilenmektedirler.

Gıda katıkı ve yardımcı maddeleri alanında faaliyet gösteren firmalar; aromalar, asitler ve asitliği düzenleyiciler, baharatlar, enzimler, jelleştiriciler, nem tutucular, mayalar, tatlandırıcılar, renklendiriciler, vitaminler, un işleme ajanları, hacim artırıcılar ile ilgilenmektedirler.

Bu alanlarda faaliyet sürdüren firmaların girişimleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen ziyaretçilerin genel çalışma alanları ise gıda üreticileri, içecek üreticileri, fırın ve pastane işletmecileri, catering firmaları, restaurant, cafe ve bar işletmecileri, distribütörler ve temizlik ve hijyen sektöründe faaliyet gösteren insanlar olarak belirlenmiştir.

 

Related posts