Finans Krediler 

Konut Kredisi Almanın Püf Noktaları

Ev sahibi olmak isteyenlerin umudu haline gelen konut kredisi ülkemizde bulunan birçok banka tarafından vatandaşlara sunuluyor. Diğer kredilerden daha avantajlı olan konut kredisi, uzun süren vadesi ve düşük ödeme imkânları ile pek çok kişinin gözdesi oluyor. 2007 yılında Mortgage Kredisi olarak hayatımıza giren bu uygulama için Türkiye üzerinde hizmet veren bankaların uyguladıkları oranlar ise sabit tutuluyor. Konut kredisi almak isteyenlerin ise bankalara yapacakları başvurular sırasında mutlaka banka geçmişlerine ve kredi notlarına dikkat etmeleri gerekiyor. Konut kredisi almak isteyenler için diğer püf noktaları ise şunlar:

130820161308327353626_2

Banka Geçmişinizi İnceleyin!

Gündelik hayatta bankalarla ilgili işlemleriniz oluyorsa ve ya kredi kartı kullanıyorsanız banka geçmişiniz bulunuyor demektir. Konut kredisi alırken bankaların en fazla dikkat ettiği konulardan olan banka geçmişleri eğer düzenli ödemeler yapılmamışsa ve ya çeşitli sorunlar yaşanmışsa ev kredisi almayı engelliyor. Banka geçmişinizin ne durumda olduğunu öğrenmek içinse kredi notunuzu bilmeniz gerekiyor. Kredi notu banka hesaplarınızla yapmış olduğunuz bütün işlemleri kapsıyor. Eğer banka hesaplarınızı kullanmıyorsanız ya da kredi kartı borcu gibi çeşitli ödemelerinizi aksatmışsanız kredi notunuz düşük olabiliyor. Düşük kredi notu banka geçmişinizi de olumsuz etkilediği için konut kredisi alma ihtimaliniz de düşüyor. Bu nedenle kullanmadığınız hesaplarınız varsa kapatmanız, kredi kartı ödemelerinizi aksatmamanız ve borçlarınızı en kısa sürede kapatmanız kredi notunuzu artırabiliyor.

konut-kredisi-faiz-oranlari-hesaplama

Ödeyebileceğiniz Krediler Alın!

Ev alırken çoğu kişi daha iyi bir evim olsun niyeti ile yüksek oranlarda konut kredisi alabiliyor. Ancak bankalardan alınan kredilerin yüksek oranlarda olmasından dolayı aylık ödeme listeleri de yüksek oluyor. Bu nedenden dolayı ise kişiler ödeyemeyecekleri kredilerin altına girmiş oluyorlar. Lüks bir ev yerine ihtiyaçlara cevap veren bir ev seçerek bu eve uygun krediler almak hem ödeme zamanlarında sıkışmayı engelliyor hem de diğer ihtiyaçlardan kısmadan rahatça ev sahibi olmayı sağlıyor.

kredi-1

İhtiyacınız Olan Kredi Miktarını Hesaplayın!

Bankalara başvurmadan önce aylık ödeyebileceğiniz kredi miktarını tespit etmelisiniz. Mesela 600 TL gibi ya da 1000 TL gibi aylık ödeme yapabilme imkânınız varsa bu miktarlara ne kadar kredi çekebileceğinizi öğrenmelisiniz. Çünkü bankalar kişilerin aylık ödeyebilecekleri miktarları da göz önünde tutarak buna göre konut kredisi verirler. Sizin 600 TL aylık ödeme yapma imkânınız varsa alacağınız kredinin toplam miktarı da bu miktarla uyumlu olacaktır. Yani bankalar 600 TL ödeme yapabilecek birine 1000 TL ödeme yapacak birine vereceği kredi miktarınca ödeme yapmayacaktır. Aylık ödemelerinizi toplayarak toplamda ödeyebileceğiniz kredi miktarını hesaplayarak buna uygun ev seçimi yapmanız gerekir.

on-odemeli-satislarda-konut-kredisi-kullanimi

Doğru Konutları Bulun!

Konut kredisi almadan önce ihtiyaçlarınıza uygun ve ödemelerde bütçenizi sarsmayacak miktarlara sahip olan konutlar tercih etmelisiniz. Çünkü konut kredisi almak istediğinizde bankalar size almak istediğiniz konutun toplam değerinin %75’lik bir kısmını sunarlar. Eğer kredi notunuz düşükse kredi alabileceğiniz miktarda düşecektir. Bu nedenle her türlü olasılığı göz önünde bulundurarak konut kredisi almak için göstereceğiniz evi dikkatli seçmelisiniz.

484_kusadasi-emlak-konut-kredisi-3

Konutun Krediye Uygunluğunu Araştırın!

Her banka konut kredisi verirken konutun krediye uygun olup olmadığı ile ilgili olarak ekspertiz raporu düzenler. Ekspertiz raporu ise alacağınız konutun piyasa değerini bulmak için bankalar tarafından verilen bir hizmet olmaktadır. Eğer almak istediğiniz konut 160 bin TL tutuyorsa bunun 40 bin TL’sini sizin peşin olarak ödemeniz gerekir. Bankalar ise ekspertiz raporuna göre 160 bin TL tutan ev için size 120 bin TL kredi vereceklerdir. Geri kalan kısmı ise sizin ödemeniz gerekir. Eğer ödeme yapacak kadar paranız yoksa ikinci bir gayrimenkulü ipotek olarak göstermeniz istenir.

konut-kredisi-veren-bankalar

Banka Masraflarını Kıyaslayın!

Konut kredilerine uygulanan faizler hemen hemen aynıdır. Bu alanda yaşanan rekabetten dolayı çok yüksek faizlerle karşılaşılmaz ancak konut kredileri alınırken bankaların sundukları dosya masraflarının kıyaslanması gerekir. Her banka kendine özgü bir dosya masrafı sunacağı için bu noktada banka araştırması yapabilirsiniz.

konutkredi

Taksitlerinizi Zamanında Ödeyin!

Konut kredilerinin pek çok avantajı bulunuyor. Ancak ödemelerde meydana gelebilecek sorunlardan dolayı bankalar kredi çeken taraflar hakkında takip kararı çıkarabiliyor. Bu nedenle de konut kredisi alan kişilerin birkaç günlük geciktirmeler yapması bile ilerleyen zamanlarda kredi notlarının düşmesine neden olabiliyor. İlerleyen zamanlarda sorun yaşamak istemeyen kişilerin düzenli bir şekilde ödeme yapması konut kredisinde ek ücretler ödemelerinin de önüne geçiyor.

Related posts