Finans Krediler 

Kredi Çekerken Neye Dikkat Edilmelidir?

Kredi çekip hiç tereddütte kalmadan kullanmak isteyenler için kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenler bu yazıda.

kredi-yasal-takip-ve-idari-takip-nasil-olur

Ticaret hayatında paranın önemi her şeyden önde gelen bir konumdadır. Bu sebeple iş yaşamı süresi kapsamında gerek işi büyütmek gerekse de devamlılığının sağlanması adına sıklıkla kredi çekme durumunda kalınabilir. O halde, kredi çekerken nelere dikkat edilmesi gerekir bir göz atalım. Hem iş yaşamında hem de bireysel gereksinimler için banka kredisi almadan evvel dikkat edilmesi gereken hususlara ve neler yapılabileceği konusunda hassas davranılırsa her iki kapsamda da rahat etmek ve doğru bir büyüme yakalayarak ilerleme kaydetmek mümkündür. Kredi alınır iken dikkat edilmesi gereken belli başlı bazı hususlar ise şunlardır;

kredim-varken-tekrar-kredi-cekebilir-miyim

İhtiyacın Ne Seviyede Olduğu Belirlenmeli  

Krediyi almadan önce gereksinim duyulan asıl miktarın belirlenmesi çok önemli görülmektedir. Çoğu kredi çeşidi oldukça yüksek limitlere sahip olabilir fakat o kredinin alınabilir olması gereksinim duyulan kredinin de o olduğu anlamına gelmemektedir. Kredi almadan evvel kesinlikle gereksinim duyulan miktarın belirlenmesi gerekmektedir. İhtiyaç fazlası alınan kredinin aynı zamanda ödenmesi gereken olduğundan fazla faiz ve verecek anlamına gelmektedir.

Faiz Oranlarının Öğrenilmesi Oldukça Önemli  

Kredi oranlarına kredi almadan önce detaylı bir şekilde incelenmelidir. Bankadan bankaya farklılık gösteren kredi oranları arasından en uygun ve hesaplı olanı seçmek gerekmektedir. Bankaların kredi alanlara tanıdığı fırsatlar ve diğer avantajlar dikkatle incelenmeden, her şeyden önce nasıl bir oran verildiğine bakılmalıdır. Diğer avantajlar önem sırasına göre faiz oranlarından çok daha sonlarda yer almaktadır.

kredi-kullanacak-bankacilara-ipuclari

Ne Kadar Kısa Vade Olursa O kadar İyi  

Kredi oranlarının öneminin dışında alınacak olan kredide önemsenmesi gereken bir diğer hususta da kredinin uzun vadeli olup olmadığı konusudur. Mümkün olduğunca vadesi uzun olmayan bir kredi almak her koşulda çok daha avantajlıdır. Vadenin uzun olması, faizin artmasına sebep olur. Bu nedenle bu durumdan kaçınılması gerekmektedir.

Dosya Masraflarından mümkün olduğunca kaçınılmalı  

Kredi oranlarının öğrenilmesinden ve vade belirlenmesinden sonra dikkat etmeniz gereken ikinci husus da, dosya hazırlanmasından kaynaklanan giderlerdir. Dosya giderlerinin aldığınız kredinin üstünde ne derece etkisi olacağına dikkat etmek önemli bir konudur. Eğer dosya masrafları çok üst seviyede ise krediyi başka herhangi bir bankadan almayı düşünebilirsiniz.

Her İhtimali Düşünerek Yol Almalıyız

Ayrıca kredi aldığınızda kesinlikle hayat sigortası yaptırmayı göz arda etmeyin. Bu sayede herhangi bir olumsuz durumda başınıza bir şey geldiğinde, aldığınız tüm meblağı bankaya sigorta şirketi öder ve sevdiklerinizi ve kendinizi mağdur etmemiş olursunuz.

Related posts