KOSGEB 

Hibe Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

İşyeri açma fikri herkesin kafasının bir köşesinde yer alır fakat sermaye sıkıntısı ise hayallerindeki planlarının bozulmasına neden olur. Girişimcilerin desteklenmesi, girişimcilerin yaygınlaşması, yeni iş olanaklarının doğması için başarılı iş yerlerinin kurulması için ve bölgesel kalkınmanın sağlanması için kişinin ihtiyaç duymuş olduğu sermayeyi devletin karşılamasına hibe kredi denir.

images_hibe-kredi_danismanlik-burolari-mi-hibevekrediler-rehberimi

Hibe krediyi alabilmeniz için hali hazırda olan projenizi gerekli yerle ulaştırmanız gerekir. Sonucunda ihtiyaç duymuş olduğunuz parayı devlet size hibe edecektir. Hibe kredisi tarımcılık, hayvancılık, teknolojik işler, sanayi tekstil, üretim gibi birçok sektöre hitap etmektedir.  Genç girişimcileri destekleyen bu kredi türü iş yeri açmak isteyen herkes tarafından kolayca yararlanacaktır.

Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

 

Devletin desteklemiş olduğu hibe kredisi için 50.000 TL’ye kadar geri ödemeden kredi almanız mümkündür. Eğer küçük veya orta ölçekli işletmenizi daha da büyütmek istiyorsanız KOSGEB bu anlamda sizlere 100 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi seçeneklerini de sunmaktadır.   Yani 50.000 TL yetmediği durumlarda geri ödeme kaydıyla devletten 100.000 TL kredi de alabilirsiniz. KOSGEB, işyeri kurmak isteyen kişilere yardım eden bir kuruluştur ve 1990 yılından bu yana hizmet vermektedir. Kadın girişimcilerinde özellikle desteklendiği hibe kredisi, kadınların başarılarını da büyütüyor. Böylece belli projesi olan her kadın da kolayca bir işletme sahibi olacaktır.  Hibe kredisini almak için aranılan bir takım özellikler bulunuyor bunlar ise;

hibe-ve-destekler-2015

 

  • Hibe kredisinde en önemli özellik, ilginç ve dikkat çekici bir projenin olmasından geçiyor. İşini kurmak isteyen kişinin geliştirmiş olduğu projeyi ilgili yerlere ulaştırması gerekir.
  • KOSGEB’in resmi sitesinden başvurularınızı yaparak krediye ihtiyacınızı bildirmeniz gerekir. İyi bir strateji ile ve iyi bir proje ile kolayca alabilirsiniz.
  • Hibe kredisine başvuru yaptığız zaman baştan savma şeklinde değil daha özenli ve titiz davranılması gerekir. Bunun için hibe kredisi konusunda uzman kişilerden yardım almanız, hibe kredisini kolayca almanıza vesile olur.
  • Hibe kredisi almanız için önünüzde sizlere yardımcı olmak için birçok bürolar bulunmaktadır.
  • Büyük veya küçük bütün işletmelere eşit davranan devlet, vereceği krediyi işletmenin ihtiyaçları üzerinden değerlendirerek belirlemektedir.

Related posts