Finans 

Paranızı Faize mi Yatırmalı Yoksa Konut Alıp Kiraya mı Vermelisiniz?

Elinizdeki nakit paranızı bankaya borç olarak veriyorsunuz ve bankada bu borcu sizlere parayı tutacağınız süre sona erdiğinde faizi ile birlikte ödüyor diyebiliriz. Yani banka sizden borç alarak verilen parayı ihtiyaç sahiplerine kredi olarak veriyor bu döngü ile de hem ekonominin kalkınmasına hem de ülke gelişimine katkıda bulunuyor.

1599243_2_1465047343tsr4a

Paranızı Faize mi Yatırmalı?

Peki paranızı bankaya yatırırken geri alımda ne kadar kazanacaksınız? İşte en önemli nokta da bu geri alımda parayı daha çok fazlalaştırmak bankanın sizlere sunduğu faiz oranına göre değişmektedir. Tabi bankalar bu faiz oranın belirlerken sizlerin parayı bankaya ne kadar süre bırakacağınıza ve paranın büyüklüğüne bakmaktadır. Yani siz bankaya ne kadar fazla para ve fazla süre önerirseniz faiz oranı da orantılı şekilde artacaktır. Fakat unutmayın ki o günkü piyasa koşulları sizin faiz oranınızı etkilemez çünkü banka sizinle yaptığı anlaşma sonucunda sabit bir faiz oranı belirlemekte ve anlaşma bitene kadar bu faiz oranı sabit ve geçerli kalmaktadır fakat siz ileride faiz oranının çıkacağını düşünüyorsanız parayı aylık olarak bağlamak sizin için daha iyi olacaktır.

para-kontrol

Böylece faiz oranı arttığında o ay ki paranız güncel olan oran üzerinden değerlendirilecektir, yani anlattıklarımıza göre eğer paranızı faize yatırmak istiyorsanız daha fazla miktarları gözden çıkararak süre sonunda iyi bir kazanç elde edebilirsiniz. Parayı bankada beklettiğiniz süre faiz oranını arttırdığı için sizlerde biraz sabırlı olarak süre sonunda iyi bir kar elde edebilirsiniz. Artık sizlerde paranızı faize yatırmak uzun sürelerde getirisi iyi ve kesin kazanç kapıları yaratabilirsiniz.

Fashion beautiful couple in love holding money the family budget. Business concept

Paranızla Konut Alıp Kiraya mı Vermeli?

Konut alıp kiraya vermek aslında tüm insanların aklının köşesinde olan bir yatırım planıdır. Çünkü bu yatırım planı iyi değerlendirildiği zaman aylık 1000-2000 gibi ödemeleri de peşinde getirmektedir. İnsanların bu yatırım planını daha çok uygulamasının sebebi hızlı ve kısa sürelerde iyi bir kar elde edebilmeleridir. Rahat ve kolay para kazanmanın ve her hangi bir para sıkıntısı yaşadığınız anda garanti hissi verebilecek sağlam ve iyi bir yatırım yoludur.

Deposit your budget for investment in the future

Şimdi ise iki yatırım planını da karşılaştıracağız:

150.000 TL’nin bankaya faiz olarak yatırdığınız zaman getirisi aylık olarak 1.000 lira olmaktadır. Aylık getiriyi 12 aya eşitlediğimizde toplam yıllık kazancınız 12.000 TL olmaktadır

150.000 TL’ye bir ev aldığınızı düşünelim bu evin Fiyatı tabi ki farklı bölgelere göre değişmektedir. Yani bazı bölgelerde bu fiyata 2 ev bile alınabilir. Aylık kiranın 1’200 olduğunu düşünelim 12 aylık getirisi 14.400 olacaktır ve evler satılır iken alınan fiyattan daha fazla paraya satıldığı için evin satar iken karını da 10.000 olarak düşünelim. Yani şu demek oluyor ev almak hem daha cazip hem de daha avantajlı bir yoldur. Çünkü hem yıllık getiri olarak daha fazla olması hem de evlerin satılırken üstüne konulan kar her an elinizde olacağı için 150.000 TL’lik bir ev sizlere yıllık 14.400 getirisi olacak ve her an satış bedeline koyulan kardan 10.000 TL kazanabileceksiniz. Son olarak faiz de bulunan paranızı her ay çekmeniz dahilinde enflasyonlardan etkilenebileceği gibi paranız değerde kaybetmektedir. Enflasyon ev satın alıp, kiralamaya etki etmez.

Related posts