Finans Krediler 

Spot Kredi Nedir?

Ekonomik sistemde kiminin paraya ihtiyacı olurken, kimisinin var olan parasını yatırma aracı araması üzerine kuruludur.  Bu yüzden gelişen teknoloji bu alanlarda insanların rekabetleri ile karşılıklı ihtiyaç durumlarının giderilmesi sağlanmıştır. Ekonomik anlamda doğan ihtiyaçların karşılanması ise bazı finans kuruluşlarının veya bankaların müşterilerine vermiş oldukları krediler ile sağlanmaktadır.

dreamstime_l_17319608

Belli şartlar çerçevesinde oluşturulan ve ihtiyacına yönelik verilen krediler belli taksitlendirme ile geri alınıp başka ihtiyacı olan kişiye verilmesi ile çark döndürülmektedir. Kişiye özel kredi verildiği gibi ticari işletmelerin ihtiyaçlarına yönelikte krediler verilmektedir.  Bankalar bu bağlamda kobi seçeneği ile orta  veya küçük ölçekli işletmelerin gelişmesini sağlayarak, parasal sıkıntılarını gidermeyi de amaçlamıştır. Çünkü ülkemizde Kobiler  %99’luk bir alana hüküm etmektedirler.

Subject: Special report on Modern Money, 7, e-banking, by Kristin Kent for Adam Gutteridge On 2013-05-06, at 9:15 AM, Kristin Kent wrote: Hello, This is a web-only photo submission for Special report on Modern Money, 7, e-banking, by Kristin Kent for Adam Gutteridge. This is set for May 11th. Please credit iStockphoto. Thanks, Kristin ModernMoney7_ebanking_Kent for Gutteridge.jpg Kristin Kent 416-807-9209 kent.kristin@gmail.com

Spot Kredi Nasıl Hesaplanır?

Kobilerin büyük oranda yararlanmış olduğu spot krediler ise, hiçbir faiz işlemlerinin uygulanmadığı ve sabit şekilde kalan kredi türlerine denir. Yani piyasalardaki inişler çıkışlar hiçbir şekilde spot krediyi etkilemeyerek sabit kalmasını sağlamaktadır. Spot kredi alınırken vade uygulaması ve taksit seçeneği belirlenir ve son taksite kadar aynı düzlem üzerinden devam edilir. Son taksit ödendiği gün, spot kredi kendiliğinden kapanır ve spot  kredi de vadesi dolmadan kapatılması başarısızlık getirir. Çünkü belirlenen faiz dışına ve tarih dışına çıkılmaması ana kuralları arasında yer alır. Spot kredinin en güzel avantajı ise vade sonuna kadar ödenecek olan faiz oranının bilinmesidir. En düşük faiz oranlı kredi olduğu için çok fazla tercih edilir.

 

Related posts