KOSGEB 

KOSGEB’Ten Esnafa Faizsiz Kredi

Esnafların maddi açıdan rahatlaması ve var olan işlerini daha kolay bir şekilde yönetebilmesi için, onlara özel faizsiz kredi veriliyor. KOSGEB tarafından sağlanmakta olan bu hizmet sayesinde, esnafların 30 bin TL’ye kadar kredi alabilmesi mümkün bir hale getirilmiştir. Bu sayede iş konusunda en zor zamanlar atlatırken, esnafların en çok korktuğu konulardan biri olan kepenk kapatma gibi durumların yaşanmasıda mümkün olmayacaktır. Özellikle esnafların dükkan geliri haricinde herhangi bir gelire sahip olmayışı, konunun biraz daha zor bir şekilde ilerlemesine neden oluyor. İşte bu soruna çare bulan KOSGEB, esnafların daha iyi imkanlara sahip olabilmesi için bu tarz bir projeyi başlatmıştı.

Esnaf kredisinden bahsetmişken, bu konu hakkında esnafların en çok sorduğu konulardan birine biraz değinmekte yarar var. Zira esnaflar alacakları kredinin vade oranlarını bu konuda sık bir şekilde sorguluyor. Vade oranlarının aslında tamamen bu alanda hizmet vermekte olan kişilerin bütçeleri hesaba katılarak oluşturulduğunu belirtmek gerekiyor. Yani en az 12 aylık olarak alabileceğiniz KOSGEB kredisi, 60 aya kadar vadeli olarak ödeyebileceğiniz bir kredi olmuş durumdadır. Bu sayede alınan kredi daha küçük tutarlara bölündüğünden dolayı aylık olarak ödemelerin daha rahat bir şekilde yapılmasıda mümkün olur.

Buna göre eğer üst limit olarak belirtilen 30 bin TL oranında bir kredi almak isterseniz, 12 aylık vade üzerinden aylık olarak yapmanız gereken ödeme 2.500 TL olacaktır. Eğer vadeleri biraz daha uzatarak daha rahat bir ödeme yapmak istiyorum derseniz 24 aylık vade üzerinden aylık olarak 1.250 TL ödemeniz gerekecektir. Bunun yanında 36 ay vade tutarı için aylık 833 TL, 48 aylık vade için 625 TL ve 60 aylık vade üzerinden aylık olarak 500 TL taksit ödemesi yapmanız gerekecektir.

Başvuru Şartları

KOSGEB üzerinden esnaf kredisi almak isteyen kişilerin öncelikle bazı şartları tam olarak sağlaması gerekir. Eğer bunlar eksiksiz bir şekilde sağlanıyorsa kişi büyük ihtimalle bu kurum üzerinden kredi alma hakkına sahip olacaktır. KOSGEB kredisi için başvuruda bulunduğunuzda ilk olarak yapılan şey genel olarak mali durumunuzun değerlendirilmesidir. Eğer ekonomik durumunuzda herhangi bir sorun yoksa, bu şekilde kredi almak için uygun bir aday olursunuz. Bunun yanında gelirin sınırlı olduğu görülüyorsa, üst limit olarak belirtilen 30 bin TL oranında kredinin alınması mümkün olmaz. Zira bu kişiler kurum tarafından belirlenmiş sınırlı bir tutarı alabilme hakkına sahip olacaktır.

Esnaf Kredisi Almak İçin Ne Yapmalı?

Esnafa faizsiz kredi kampanyasından yararlanmak için yukarıda belirttiğimiz gibi, gelirinizin normal bir düzeyde olması ve kredi reddine neden olacak bir durumun olmaması gerekir. Eğer bu konuda herhangi bir engelin bulunmadığını düşünüyorsanız, vakit kaybetmeden esnaf kredisi için Halkbank’a başvuruda bulunabilirsiniz.

Özellikle devlet tarafından sunulmuş olan bu esnaf yardımının oldukça güzel sonuçlar ortaya çıkardığı biliniyor. Gerekli ekonomik yardım yapılan kişiler bu sayede ülke ekonomisinede katkıda bulunmuş oluyorlar. Ülkemizin en önemli mesleklerinden birini yapan esnaflar için iyi haberler gelmeye devam ettikçe özellikle ekonomi düzeyinde de artışların olacağı aşikardır. Devlet böylelikle parayı hibe ederek bu kişilerin maliyetlerini azaltmaya başlar. Hibe edilen para ise esnafın tamamen kendi ekonomik durumları göz önüne alınarak yapılır. Bu nedenle hibe edilen tutarın bunun altında bir tutar olacağınıda belirtmek gerekiyor. Bu konuda en önemli durum ise, esnafların mali açısından sıkıntılarının bitmesi için bir çalışma olmasıdır. Bu sayede kısa sürede ekonomik sorunlarda çözülmüş olur. Bu tarz avantajlara sahip olan KOSGEB kredisi, özellikle küçük ve orta ölçekli bir işe sahip olan kişilerin maddi sorunlara çözüm bulabilmesi için mutlaka yönelmesi gereken bir hizmettir.

Related posts