Krediler 

Kredi Alamamanın Nedenleri Nelerdir?

Nakit ihtiyaçlarına hızlı ve sorunsuz bir çözüm getirmenin yollarından biride kredi hizmetidir. Bu hizmet sayesinde vatandaşların nakit ihtiyaçlarının daha kolay şekilde kapatılması ve işlerinin daha kolay yürütülmesi amaçlanır. Günümüzde her türlü ihtiyaca göre banka üzerinden alabileceğiniz kredi çeşitleri vardır. Aynı zamanda bankalar tarafından yılın her ayı kredi kampanyaları yapılmakta, buna göre daha avantajlı oranlarla kredi çekilmesine aracı olunmaktadır. Tabi her ne kadar kredi almak ihtiyaçları karşılamanın en kolay yolu olsa da, bazen insanlar bu konuda oldukça zorluk yaşayabilirler. Zira bankalar bu konuda bazı engelleri ortaya çıkarırken, bu nedenle kredi alabilmenin önü kapanabilir. Peki bu tür zamanlarda bankalar tarafından ortaya çıkarılan engeller nelerdir? Cevabı yazımızda…

Aylık Gelir Durumu

Kredi başvuruları sırasında karşınıza gelecek en önemli konulardan biri aylık gelirinizin ne olduğu sorusudur. Bu şartın ilk olarak bakılan şey olduğunu kesinlikle unutmamanız gerekiyor. Eğer aylık olarak belirli bir miktarda gelire sahipseniz, ama yinede bunu belgelemekte zorluk çekiyorsanız, bu durum kredi almanızın önüne geçecektir. Tabi bunun yanında sigorta girişi olmayan ve aylık belirli bir gelire sahip olmayan kişilerinde bu hizmetten faydalanamayacağını belirtmek gerekiyor.

Daha Önceki Ödemeler

Bunun yanında kredi başvurusu sırasında dikkat edilen diğer şeylerden biri kişinin daha önceki kredi geçmişidir. Eğer daha önceki zamanlarda alınan kredilerde, herhangi bir ödeme aksaklığı yaşanmışsa bu durum kredi alamama nedenleri arasına girecektir. Özellikle üç aydan daha fazla ödemelerinde sorun bulunan kişiler, büyük ihtimalle kredi başvurusundan eli boş dönecektir. Buna ek olarak geçmiş zamanlarda herhangi bir bankadan almış olduğu kredilerde icralık olan ve hakkında yasal işlem başlatılan kişilerinde kredi alması mümkün değildir.

Devam Eden Kredi Ödemeleri

Konu hakkında diğer belirtmek istediğimiz durum ise var olan diğer kredi ödemeleridir. Eğer kişilerin zaten ödemekle yükümlü olduğu bir kredileri varsa, o zaman başka bir bankadan yeni bir kredi alma ihtimali biraz daha güçleşebilir. Öte yandan halen devam etmekte olan kredilerin ödemelerinde yaşamış olduğunuz aksamalarda buna engel olacak diğer durumlardan biridir. Eğer gelir durumunuz iyi seviyedeyse, ve her iki kredinin ödemelerinide rahat bir şekilde yapabileceğiniz belirlenmişse, o zaman başvurularınızdan olumlu sonuç alabilme ihtimaliniz vardır.

Kefil Konusunda Yaşanan Sıkıntılar

Bunun yanında kendi adınıza kredi almamışsanız başka bir arkadaşınızın aldığı krediye kefil olduysanız bu alanda yaşadığınız sıkıntılar bile kredi alamamanıza neden olabilir. Özellikle kefillerin yaşamış olduğu taksit aksamalarında bankaların kredi vermeme gibi bir hakkı bulunuyor.

Kredi Notunun Düşüklüğü

Kredi alımı konusunda belkide en önemli şartlardan biri kredi notudur. Eğer kredi notu istenilen tutarı almak için yeterli seviyede değilse, başvurularınızın sürekli olarak reddedilme ihtimali vardır. Bankaların sadece iyi ve çok iyi seviyedeki kredi notlarına onay verdiğini bu konuda unutmamanız gerekir. Eğer kredi notunuz iyi veya çok iyi seviyede değilse, planlanan not durumlarına göre orta seviyede bulunuyorsa bu seferde kredi alabilme ihtimaliniz vardır. Yalnız bu durumun yalnızca bankalar tarafından belirlenmiş olan bazı şartlara göre olduğunu bilmeniz gerekiyor. Yani her ihtimale karşı orta seviyede bir kredi notuna sahip kişiyede banka tarafından kredi çıkmayabilir.

Sabit Gelirin Olmaması

Son olarak kredi almaya engel olan şeyler arasında gelir durumu vardır. Kişilerin özellikle kanıtlanabilir düzeyde bir sabit gelirinin olmaması başvurudan eli boş bir şekilde dönmesine neden olabilir. Bu nedenle sigortalı ve uzun zamandan beri belirli bir işyerine bağlı olarak çalışan kişilerin bu konuda daha avantajlı olduğunu belirtmek gerekiyor.

Related posts