Kredi Almadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Kredi süreci uzun ve yorucu bir süreçtir. Özellikle vatandaşların bazı konulara karşı dikkatsiz bir şekilde davranması kredi alım sürecini biraz daha zora sokabilir. Sık yapılan kredi başvuruları, kredi notunu düşürücü nedenler gibi pek çok durum kredi almanızı uzatan şeyler arasındadır. Aslında bazı durumlara dikkat edildiğinde bu süreçten hızlı ve sorunsuz bir şekilde çıkmak mümkündür. Ama öncelikle kredi almayı düşünen kişilerin aşağıdaki durumları mutlaka uygulaması gerekir. İşte bu alanda en iyi sonuçları alabilmek için mutlaka dikkat etmeniz gereken o faktörler:

Kredi Alırken Hangi Masraflar Ortaya Çıkar?

Kredi almadan önce ek masrafların oluşacağını düşünerek buna göre hareket etmek durumundasınız. Zira bu masrafların her kredi türünde oluşması kaçınılmazdır. Genel olarak bazı bankalar dosya masrafı gibi şeyler istemesede, günümüzde bankaların çoğunda bu uygulamaların halen yapılmaya devam ettiğini belirtmek gerekiyor.

  • Kredi alırken ödenmesi gereken masraflar arasında ilk sırada dosya masrafları vardır. Konut kredisi türünde bazen sabit tutarlar söylenebildiği gibi, bazende belirli tutarların üzerinden bu masrafların ortaya çıkarılması mümkün olacaktır. Örneğin bankadan 250 bin TL oranında bir kredi çekmek istediğinizde, dosya masraflarıda bu durumda 2.500 TL civarında olur. Yani tamamen alacağınız kredi tutarına bağlı olarak bu masrafların şekillenmesi mümkün olacaktır. Özellikle bazı bankaların kampanyalarında duyurmuş olduğu masrafsız kredi duyurularına pek inanmamak gerekir. Zira bu bankalarda masraf açığını kapatabilmek için daha yüksek faizli krediyi kullanıma sunabilir. Yüksek faizler üzerinden kredi ödemesi yapacağınızdan dolayı aslında pekte bir şey değişmemiş olacaktır.
  • Ayrıca komisyonda bankalar tarafından alınan diğer masraflardan biri olarak ön plana çıkar. Komisyonlar genel olarak kişinin aldığı kredi tutarına göre söylenen bir tutardır. Yani yüksek tutarlı bir kredi aldığınız zaman haliyle komisyon tutarıda buna oranla yükselmiş olacaktır.
  • Bu alanda ortaya çıkan diğer masraflardan biri hayat sigortasıdır. Aslında hayat sigortası kavramının bankalar tarafından zorunlu tutulmadığını belirtmek gerekir. Yani dilerseniz ailenizin iyiliği ve geleceği açısından bu tarz bir hizmeti almayı seçebilirsiniz. Özellikle ölüm gibi durumlar olduktan sonra almış olduğunuz kredi bu sayede ailenize yük olmayacaktır. Tabi bunun yasalar tarafından belirlenen yönüyle birlikte kesinlikle yasal bir zorunluluk olmadığının altını çizmeliyiz.

Kredi Notuna Dikkat Etmeli

  • Kredi almadan önce mutlaka dikkat etmeniz gereken durumlardan biride kredi notunuzdur. Finansal geçmişinizin aslında bir özeti olan bu not, bankalarla olan ilişkilerinizi tam olarak gözler önüne seren bir sistemdir. Alacağınız kredi türüne bakılmaksızın başvurunuzdan sonra bu not incelenme altına alınır. Eğer uygun bir seviyede bulunuyorsa bunun için kişilerin bu hizmetten yararlanması mümkün olacaktır.
  • Kredi notunun aksayan ödemelerden etkilendiğini unutmamalısınız. Özellikle bankalardan almış olduğunuz hizmetlerin ödemelerini bu nedenle tam zamanında yapmanız önemli bir konu olacaktır. Eğer daha önceki zamanlarda bunun aksi yönde hareket ettiğiniz görülürse, bu başvurunuzun reddedilmesi için en büyük sebep olacaktır.
  • Bazen kullanıcıların bu alanda yapmış olduğu hatalı tercihler nedeniyle bu not oranında düşüşler yaşanabiliyor. Özellikle gelir durumuna ters olarak yüksek oranlarda kredinin alınmasından sonra aile uzun zaman boyunca ödemelerde aksama yaşayabiliyor. İşte bu notun düşmesine en önemli etkenlerden biri olarak gösterilen bu sorundan mutlaka kaçınmaya bakmalısınız.

Eğer kredi notunuz yüksek değilse kısa zaman içinde bu notu yükseltebilecek çalışmalar içine girmeniz gerekiyor. Kendinize düşük limite sahip bir kredi kartı alarak bu şekilde etkili bir çalışmaya adım atabilirsiniz. En hızlı not yükseltme yöntemlerinden biri olarak bu adım karşınıza çıkacaktır.

Related posts