KOSGEB Nitelikli Elemen DesteğiKOSGEB 

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nedir?

KOSGEB’in en çok tercih edilen ve en cazip desteklerinden olan KOSGEB Nitelikli Elemen Desteği ile işsiz olan kişilere iş imkânlarının sağlanması konusunda büyük bir fayda sağlamıştır. İşe alım için aranan ilk şart sadece 2 yıllık bir yüksek okuldan mezun olma şartı vardır. KOSGEB’in vermiş olduğu nitelikli eleman desteğinden yararlanmak için ise kuruma veri tabanı kaydı yaptırmak zorunludur. İşletmelerin ve esnafın nitelikli eleman desteği programından faydalanmaları için gerekli olan tüm detaylı bilgileri KOBİ danışmanlık merkezinden edinebilirler. Destek konusunda izlenmesi gereken tüm adımları tek tek işletme sahipleri ile paylaşan danışmanlar iş yerleri için nitelikli elemen desteğinden nasıl daha verimli bir şekilde faydalanılacağı konusunda tüm bilgileri paylaşmaktadırlar.

KOSGEB Nitelikli Elemen Desteği kapsamında verilecek olan destek iş yeri sahipleri için 50 bin liradır. Ancak bu desteğin asıl amacı işsizlik oranını düşürmek ve aynı zamanda da işletmelere de destek olmak ve onların verimli elemanlara ulaşmasına aracılık etmek.

Nitelikli eleman desteği kapsamında eleman alan işyerlerinin elemanlara verilen maaşların bir kısmının şirket tarafından bir kısmının da devlet tarafından takdim edilmesi sağlanmaktadır.

Yeni ve nitelikli eleman istihdam etmek isteyen işletmelerin sayısı nitelikli eleman desteği programının uygulanmaya başlandığı ilk dönemden itibaren her geçen gün giderek artmaktadır.

KOSGEB Nitelikli Elemen Desteği sayesinde finansman olarak zorda kalan işyerleri için hem maddi olarak destek hem de nitelikli eleman bulma konusunda destek olan program sayesinde işyerleri eleman istihdam edebilecek duruma gelebileceklerdir.

KOSGEB bünyesinde işletmeler için hazırlanan genel destek programı veya iş geliştirme destekleri programları kapsamında pek çok küçük veya orta ölçekli işyerleri destekler ile birlikte gelişme göstermektedir. Sadece iş yerlerinin gelişmesi yönünde değil nitelikli eleman desteği sayesinde işsizlik ile de mücadele edilmeye başlanmıştır. İş bulmakta sıkıntı çeken kişilerin eleman bulmakta sıkıntı çeken iş yerleri ile buluşmasını devlet desteği ile sağlayan nitelikli eleman desteği programı sayesinde eleman alımları daha verimli bir şekilde yapılabilecektir.

Nitelikli eleman desteğinden faydalanacak olan işletme sahiplerinin birinci dereceden yakınları ise bu destekten yararlanamayacaklardır.

Benzer Yazılar