Teknogirişim sermayesi desteğiKOSGEB 

Teknogirişim Sermayesi Desteği Nedir?

Teknogirişim sermayesi desteği, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde bulunan, örgün öğretim veren üniversitelerin herhangi bir lisans bölümünden mezun olmuş olan ve 1 yıl içerisinde de mezun olacak durumda olan genç adayları ilgilendiren bir projedir.

Projenin asıl hedefi teknoloji ve yenilik odaklı olan genç beyinlerin iş hayatı hakkındaki iş fikirlerini hayata geçirmek ve nitelikli bir istihdam projesi oluşturmaktır.

Proje kapsamında ise 100.000 lira kadar bir hibe bedeli belirlenmiştir. Ayrıca herhangi bir teminat alınmaksızın geri ödemesiz olarak belirlenen bu hibe sayesinde gençlerin iş hayatına kazandırılması hedeflenmektedir.

Hem yeni mezun hem de 1 yıl içerisinde mezun olabilecek konumda olan genç öğrencileri teşvik etmek amacıyla verilen devlet desteğinden yararlanmak için tek şart ise lisans veya ön lisans ya da doktora öğrencisi olmanızdır.

Taze ve yeni iş fikirlerinizi kurum ve kuruluşlara sunarak incelemeye alınmasını ve onaylanması durumunda da Teknogirişim Sermayesi Desteği programından yararlanabilirsiniz.

Destek programından faydalanmak isteyen genç girişimcilerin bu süreci oldukça yakından takip etmelerinde fayda var.

Öncelikli olarak proje kapsamında değerlendirilmek için ön adım olarak kişinin iyi bir iş fikri, planı ve sunumu olması gerekmektedir. Sunumunun doğru, etkileyici ve başarılı bir şekilde yapılmasının ardından ön adım olarak başvurusu olumlu değerlendirilecek ve daha sonra projesi ve iş fikri uygun komisyon tarafından değerlendirilmeye alınacaktır.

Komisyon tarafından uygun görülmesinin ardından genç girişimci için uygun hibe verilecek ve girişimci kendi şirketini kurabilecektir. Hem yaratıcı hem de yeni fikirlere açık olmak ön başvuru adımını geçmek için oldukça önemlidir. Devlet desteği Teknogirişim sermayesi desteği kapsamında toplamda kişi başı olarak 100.000 liradır. Programın en büyük hedeflerinden birisi de erken yatırım girişimlerine destek sağlamaktır.

Desteği kullanan ve şirketi açan bir girişimcinin bir AR-GE çalışması da olacaktır ve bu noktada da destek kapsamında ayrı bir indirim de söz konusu olmaktadır.

Projeden tam anlamı ile faydalanmak için girişimci tarafından hazırlanan projenin oldukça sağlam bir proje olması gerekmektedir. Uzman danışmanlardan yardım alarak etkili ve verimli bir proje ve sunum hazırlayarak başvurunuzun başarılı geçmesini sağlayabilirsiniz.

Benzer Yazılar