Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek ProgramıKOSGEB 

Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı

Orta veya küçük ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme için düzenlenen Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı kapsamında sıkışan piyasayı ve pazarı rahatlatmak için KOSGEB hibe dağıtma kararı aldı. Alınan karara göre yaklaşık olarak 1,5 milyardan daha fazla bir hibe dağıtılacak.

Bu sayede ülke ekonomisi için oldukça büyük bir önem taşıyan KOBİ’lerin biraz daha rahat bir nefes alması planlanıyor.

Verilen bu büyük Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı ile birlikte KOBİ’lerin Pazar içerisinde yer alan rekabete de ayak uydurmasının sağlanması bekleniyor

 Gelişen işletmeler için büyüklüğü ne olursa olsun Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı sayesinde ülke ekonomisi canlı tutulmak hedefleniyor.

Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı
Gelişen İşletmeler Piyasası Kobi Destek Programı

Bu destekler ile yerli ve milli ürün üretimin artması ve ayrıca e-ticaret sistemi sayesinde de global pazarlara açılmak isteniyor.

Bu sayede cari açığın kapanacağının ve ihracatın da artacağının öngörüldüğü destek programı sayesinde pek çok alanda iyileşmelerin sağlanacağı bekleniyor.

KOBİ’ler için hazırlanan ve verilen bu desteklerin işletmeler için ayrıca yeniden ayağa kalkma sürecinde büyük bir motivasyon olacağının da altı çizilirken aynı zamanda her yıl devlet desteklerinin artması ile birlikte pek çok sayıda yeni girişimcilerin de ortaya çıkması sağlanıyor.

Kendi işinin patronu olmak isteyen ve gelişen girişimciler sayesinde devlet destekleri de daha artarak büyücek ve pek çok KOBİ’ye de can damarı gibi gelecektir.

Çalışan sayısı 250 kişiden az olan işletmeler ve aynı zamanda cirosu da 40 milyondan az olan işletmeler KOBİ olarak tanımlanmaktadır. Sadece bu şarta uyan KOBİ işletmeleri devlet desteğinden faydalanabilecekler.

Devlet desteği bünyesinden hazırlanan projeler içerisinde ise girişimcilik desteği, genel destek programları, iş birliği güç birliği destekleri, kredi faiz destekleri, KOBİ proje desteği, gelişen işletmeler piyasası desteği gibi pek çok destek bulunmaktadır.

KOBİ’lerin bu desteklerden faydalanabilmesi için ise ilk olarak kendilerinin uygun devlet desteğinin belirlenmesi için bir danışmandan yardım alması daha sağlıklı olacaktır. Bununla birlikte halihazırda sürekli olarak danışmanlık hizmetlerini alabilecekleri KOBİ uzmanlarından da devlet desteklerinden faydalanma konusunda yardım alabilirler.

Yanlış bir seçimin yapılmaması ve bunun neticesinde de istenilen verimin alınmaması durumları ile karşılaşmamak için KOBİ danışmanları tüm devlet destekleri ile ilgili danışmanlık hizmetlerini vermektedir.

Benzer Yazılar