KOSGEB Kredi Faiz DesteğiKOSGEB 

KOSGEB Kredi Faiz Desteği Programının Amacı ve Gerekçesi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından orta ve küçük işletmeler için hazırlanan desteklere ek eklenen KOSGEB Kredi Faiz Desteği projesi pek çok KOBİ için olumlu sonuçlar vermeye başladı.

KOBİ olarak tanımlanan küçük ve orta ölçekli işletmeler ülke ekonomisinin neredeyse %90’lık bir kısmını oluşturmaktadır. Bunun için KOBİ’LERİN büyümesi demek ülke ekonomisinin büyümesi demektir.

İşletmeler üretmiş oldukları ürünlerin kalitelerinin artması ve üretimde verimin artması için yeni tekniklerin kullanılması için devlet destekli kredi faiz desteği hazırlanmıştır. Kredi faiz desteğinin en büyük hedeflerinden birisi de istihdamın oluşması ve döviz kazandırıcı pazarlarda satış yapılmasıdır. Ulusal firmaların yabancı pazarlarda yabancı firmalar ile yarışabilmesi için oldukça önem arz eden kredi faiz desteği pek çok KOBİ için oldukça önemli bir devlet destek projesidir.

Uzun süredir ülke genelinde uygulanan destek projeleri içerisinde pek çok çeşitli hibe programları verilmektedir. Acil nakit ihtiyacı ya da şube açmak gibi işletmelerin ihtiyaçlarına karşılık vermek için devlet destekli pek çok proje hibe desteği ile KOBİ‘lere destek olmaktadır.

KOSGEB kredi faiz desteği programı amacı

Bu kredi faiz desteği sayesinde işletmelerin finansman olarak daha kolay bir şekilde paraya ulaşmaları ve ayrıca hibe olarak destek aldıkları için de herhangi bir gider göstermeye gerek kalmadan büyüme adına hızlı bir şekilde adım atmaları hedeflenmiştir.

Artık işletmeler sermaye ve yatırım ve ayrıca yurt dışında da satışlara yönelik olarak harcamalarını kredi kullanarak gerçekleştirmek için kredi faizlerini devlet ödeyecektir.

Üst limit olarak KOSGEB Kredi Faiz Desteği kapsamında yararlanan her bir işletme için 300 bin liralık bir hibe paketi hazırlanmıştır. Kredi faiz destek programı kapsamında sadece 300 bin liralık hibe desteği değil çalışanların sigorta primleri hakkında da pek çok indirim de yine destek paketi içerisinde yer alan kolaylıklar içerisinde yer almaktadır.

Kosgeb tarafından kullanılacak kredi Türkiye’de şubesi bulunan yabancı ve yerli bankalar ile birlikte hazırlanacak olan protokoller ile belirlenmektedir.

İşletmeniz için KOSGEB Kredi Faiz Desteği ve tüm bu desteklerden yararlanmak için Kosgeb’in KOBİ danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz. Dilerseniz arayarak temsilciden daha net bilgi alabilirsiniz.

Benzer Yazılar