Teknopazar Destek ProgramıİOSB Haberler 

Teknopazar Destek Programı ve Amacı Nedir?

Teknopazar Destek Programı, teknolojik ürün tanıtım ve pazarlama olarak tanımlanmaktadır. Devlet destekli hibe destek programına dahil olan Destek Programı ise teknoloji alanlarda faaliyetlerde bulunan her işletmenin sadece ulusal olarak değil uluslar arası olarak da iş ve rekabet güçlerini artırmaya yönelik bir programdır.

Teknolojik ürünlerin üretimi için gerekli desteğin devlet eli ile sağlanabilmesi ve bu alanda teknolojik olarak üretilen projeler için yatırımlar yapılabilmesi için insanları ve şirketleri tetikleyici bir programdır.

Teknolojik ürünlerin tanıtımını ve pazarlanmasını daha hızlı ve kolay hale getirerek Teknopazar destek programı için devlet desteği olarak verilen hibe destek programının üst limiti ise 150 bin liradır. Ancak bu rakamı alabilmek için gerekli şartları taşımak gerekmektedir. Yurt dışındaki pazarlama ve tanıtım faaliyetleri için 100 bin lira, yurt içindeki pazarlama ve tanıtım faaliyetleri için ise 50 bin lira kadar hibe verilmektedir.

Destek programı süre olarak 12 ay olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra Teknopazar destek programı kapsamında uygulanacak olan desteklerin oranı ise bölge ayırt etmeksizin tüm bölgeler için %100 oranında olacaktır.

Teknopazar destek programı kapsamında programdan faydalanabilecek olan işletmeler ise inovasyon ve AR-GE alanlarından başarılı bir şekilde işletmelerini kurarak bu kapsamda ürün üreten ve geliştiren firmalar olacaktır. Bunun yanı sıra bu işletmelerde üretilen ürünün sözleşme kapsamında da adına devralan işletmeler de yine aynı şekilde Teknopazar destek programı kapsamında hibe desteklerinden faydalanabileceklerdir.

Teknolojik bir ürünün haklarını devralan ya da direkt olarak sahibi olan işletmeler ve ayrıca bilim ve sanayi ve teknoloji bakanlığı tarafından deneyim belgesine sahip olan işletmelerin de yine Teknopazar destek projesinden yararlanacakları bilinmektedir.

AR-GE ve inovasyon alanında yer alan projelere verilen desteklerin işletmeler için olumlu sonuçlarının gözlemlenmesinin ardından artık ticarileşmesi için devlet desteği ile atılımlar yapılma başlanmıştır. Ticarileşme alanında ise duyulan destek devlet eli ile hibe desteği olarak Teknopazar destek programı kapsamında karşımıza çıkmaktadır.

 Yatırımların desteklenmesi ve teknolojik ürünlerde üretimin daha fazla olması ve bu alanda yurt dışına da açılmak için Teknopazar destek programı devlet desteği hibesi ile desteklenmektedir.

Benzer Yazılar