KOSGEB’den Kredi Faiz Oranlarında İndirimFinans KOSGEB Krediler 

KOSGEB’den Kredi Faiz Oranlarında İndirim

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) kurulduğu 1990 yılından itibaren girişimlere destek vermektedir. Küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek için hibe ve kredi destekleri vermektedir. Kendi işini kurmak isteyen kişiler tarafından tercih edilen KOSGEB geliştirdiği destek programlarıyla ekonomiye olumlu sinyaller göndermektedir. Son dönemde ekonomiye destek vermek için faiz kar payı oranlarında değişikliğe gitmiştir. Yapılan bu revizeler ile KOSGEB’den kredi faiz oranlarında indirim sinyallerini vermektedir.

KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, KOBİ Finansman Destek Programı’nda yapılan kredi yardımlarında faiz ve karlılık payı oranlarını 175 baz puan aşağı revize edildiği duyurmuştur. Yapılan revize ile KOSGEB’den kredi faiz oranlarında indirim oranları güncellenerek sektörde yer alan işletmelere 500 bin liraya kadar, KOSGEB desteği ile işletme açanlara ya da yeni açacak olan işletmelere ise 50 bin liraya kadar kredi kullanmalarına destek olacakları açıklamasını yapmıştır.

KOSGEB’den Kredi Faiz Oranlarında İndirim

KOBİ Finansman Desteği İndirim Oranları

KOSGEB’den kredi faiz oranlarında indirim konusunda yaklaşık olarak 10 banka ile yapılan anlaşmalar ile KOBİ Finansman Destek Programı uygulamaya alınmıştır. Türk ekonomisindeki canlanma kredi ve faiz oranlarında düşüş yaşanmasını sağlamıştır. Bu noktada da KOBİ’lerin krediye kolay ulaşmalarını sağlamak ve ekonomideki yerlerini desteklemek adına KOSGEB kredi faiz oranlarında düzenlemelere gidilmiştir. 

KOSGEB’den kredi faiz oranlarında indirim uygulamasıyla stratejik ve öncelikle sektörde açılmak istenen ya da mevcut işletmelere yapılacak destekler ön plana çıkmaktadır. KOSGEB desteği ile işletme kurmuş ya da kuracak kişilere sağlanan 50 bin liraya kadar destek ile yardımcı olmaktadır. Kredi kullanımda sektörde mevcut bulunana işletmeler için sağlanan 500 bin liralık kredinin 12 puanlık faiz ve kar payını KOSGEB üstlenmektedir. Yeni işletme kuracak ya da KOSGEB yardımıyla işletmelere kurmuş kişilere sağlanan 50 bin liralık kredinin ise 10 puanlık faiz ve kar payını aynı şekilde KOSGEB üstlenmektedir. KOSGEB yaptığı indirim uygulamasıyla Türkiye ekonomisinde bulunan büyük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemektedir. Stratejik ve öncelikli sektörde bulunan ya da bulunmak isteyen KOBİ’ler için uygun faiz oranlı kredileri seçeneklerinde uygulamış olduğu düşük faiz oranları ile ekonomik gelişime olumlu sinyaller göndermektedir.

Benzer Yazılar