KOSGEB Haberleri 

KOSGEB Fuar Desteği Şartları

Bu yazımızda Kosgeb Fuar Desteği nasıl alınır, Kosgeb Fuar Desteği almak için gereken şartlar nelerdir sorularınıza yanıt vermeye çalışacağız.

Yeni kurulan işletmeler ve mevcut küçük işletmeleri desteklemek amacı ile verilen KOSGEB hibeleri, her yıl güncellenmektedir. Tasarım ve Ar-Ge çalışmalarına önem veren işletmeleri desteklemek amacı ile kurulan KOSGEB, ülke ekonomisini canlandırma, yeni çalışmalar için işletmeleri destekleme amacı doğrultusunda Kosgeb Fuar Desteği sunar. Danışmanlık desteği, eğitim desteği, nitelikli eleman desteği, lojistik destek, belgelendirme desteği, gönüllü uzmanlık desteği gibi çeşitli çalışmalar yapar. KOSGEB, Kobi ve Girişimcilik ödülleri sayesinde, her yıl bir defaya mahsus olmak üzere seçilen işletmeler Yurtdışı İş Gezisi programından %100 oranında hibe alır. Özellikle KOSGEB Fuar desteği, işletmelerin yer temini ve kira, stant konstrüksiyonu ve dekorasyon, katalog basımı, fuar alanın düzenlenmesi için hostes temini, tanıtım, güvenlik ve temizlik giderlerini karşılamak amacına yöneliktir.

KOSGEB Fuar desteğinden faydalanmak isteyen işletmelerin, başvuru tarihini geçirmemesi gerekir. Çünkü KOSGEB desteğinden faydalanmak için, belli şartların yerine getirilmesi, bazı evrakların hazırlanıp KOSGEB’e teslim edilmesi gerekir.

KOSGEB Fuar desteğinin amacı; öncelikli amaç ekonomik ve sosyal açıdan Kobilerin etkinliğini artırmak, gerekli koşulları sağlayarak ülke ekonomisini canlandırmaktır. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, rekabetin artmasına, sanayide entegrasyonun artmasına olanak tanır. Hibe programları sayesinde, kadın girişimcilerin, şehit yakınları ve gazilerin, ayrıca engellilerin çalışma hayatına aktif katılması hedeflenir. Zaten şehit ve gazilere, engellilere ve kadın girişimcilere verilen hibe miktarı, diğer yatırımcılardan oldukça fazladır.

KOSGEB Yurtiçi Fuar desteğinin yanında, Yurtdışı iş gezisi destek programları da mevcuttur. Bu programların amacı ise işletmelerin yurt dışına açılması yeni işbirlikçiler edinmesidir. Ulaşım, konaklama, tercüme ve programlar ile ilgili giderler, hibe destek kapsamındadır.

KOSGEB Desteğinden Faydalanmak İçin Gerekli Şartlar

KOSGEB destek programından faydalanmak için ön şartlar;

  • Destek programından faydalanmak isteyen kişinin, en az dört yıllık eğitim almış yani yüksekokul mezunu olması gerekir.

  • İşe yeni başlayacak kişilerin, destek programına başvurması gerekir.

KOSGEB Desteği İçin Başvuru Yapacak Kişiler Hangi Yolu İzlemelidir?

Başvuru yapmak için ilk şart, KOSGEB üyeliğidir. Üyeliği bulunmayan kişilerin üyelik başvurusu yapması gerekir.

Genel Destek Başvuru Formu; KOSGEB üyeliği esnasında alınan kullanıcı adı ve şifre ile destek.kosgeb.gov.tr girilip kayıt yapılmalı, ardından çıktı alınarak kaşeli ve imzalı şekilde KOSGEB’e teslim edilmelidir.

KOSGEB Destek Programı Taahhütnamesi; bu taahhütname, KOSGEB üyeliği şifresi kullanılarak doldurulmalı ve çıktısı alınarak imzalı ve kaşeli olarak KOSGEB’e teslim edilmelidir.

Yurt İçi Fuar Desteği Başvuru Formu; yine bu formda, destek.kosgeb.gov.tr adresinden üyelik bilgileri kullanılarak doldurup kaşeli ve imzalı şekilde KOSGEB’e teslim edilmelidir. Aynı belge ile birlikte Fuar organizasyonu yapan firma ile yapılan sözleşmede teslim edilir. Bu belgelerin tesliminden sonra, KOSGEB resmi internet sitesinden başvurunuzun kabul edilip edilmediğini öğrenmeniz mümkündür.

Yurt İçi Fuar Desteği Ödeme Talebi İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Fuar desteği başvurusu kabul edilen işletmelerin, Yurt İçi Fuar Desteği Ödeme Talep Formu doldurması ve çıktısını, kaşeli ve imzalı olarak KOSGEB’e teslim etmesi gerekir. Bu belgenin yanında;

  • Organizatör firma tarafından işletme adına düzenlenmiş fatura veya fatura yerine geçen bir belge

  • İşletmenin, fatura tutarını organizatör firmaya ödediğine dair banka dekontu

  • KOSGEB destek başvurusu yapan işletmenin, SGK borcu bulunmadığına dair belge

  • İşletmenin, vergi borcu bulunmadığına dair belge

  • SGK veya vergi borcu bulunan iletmeler için, mahsup dilekçesi

Tüm bu belgeler hazırlanarak KOSGEB Yurt İçi Fuar Desteği Ödeme Formu ile birlikte KOSGEB’e başvuru yapılması gerekir. Gerekli şartlar oluştuğunda, KOSGEB tarafından destek sağlanacaktır

Related posts