Finans Krediler 

Kredi ve Kart Başvurusu Neden Reddedilir?

İhtiyaçlarınızı karşılamak için ya da iş akışınızda ihtiyaç duyduğunuz nakit ihtiyacınızı rahatlatmak için krediye ya da kredi kartına başvuru yaptınız. Ancak anlayamadığınız bir nedenden ötürü ret cevabı aldınız. İlk merak edeceğiniz şey neden ret edildim olacaktır. Ret yemenizin farklı nedenleri vardır. Bu yazımızın içerisinde kredi ve kart başvurusuna neden ret cevabı verileceği hakkında detaylı bir şekilde açıklamalarda bulunacağız. Temelde 5 farklı nedenden ötürü ret cevabı almanız büyük ihtimaldir. Bunları size anlatmaya çalışacağız.

kredi-basvurusu-1024x683

Kredi Notu

Bankacılık kanununa getirilen yeniliklerden birisi de kredi notudur. Eğer kredi notunuz düşükse büyük ihtimalle tüm başvurularınız ret olarak size geri çevrilecektir.  Kredi notunuzun düşük olmasının nedenlerini ise şöyle sayabiliriz. Daha önce kullanmış olduğunuz kredi kartınızın ödemelerinde gecikme yaşamış olabilirsiniz. Ya da asgari tutarını 3 seferden fazla üst üste ödeme yolu ile borcunuzu ertelemiş olabilirsiniz. Bunlar kredi notunuzun düşük olmasına neden olan başlıca sebeplerdir. Bunları hangi bankadan yaptığınızın bir önemi yoktur. Düzenli bir şekilde ödemelerinize devam ederek kısa süre içinde kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olabilirsiniz.

Gelir belgelendirmek

Bankalar size kredi vermek isterler ancak bir şartlar bunu size verirler. Gerektiği şekilde geri ödeme gücünüzün olup olmadığını öğrendikten sonra istediğiniz meblağı size verirler. Bunun içinde yapmanız gereken düzenli bir geliriniz olduğunu bankalara ispatlamanız gerekiyor. Bir iş yerinde çalışıyorsanız maaş bordronuzu onlara vermeniz gerekiyor.

kredi-basvurusu-reddedilirse

Yeterli gelirinizin olmaması

Gelirinizi belgelendirerek başvurunuzu eksiksiz bir şekilde yaptınız. Ancak talep ettiğiniz tutarın geri ödemesi için gerekli olan geliriniz olmadığı ortaya çıktı. Yüksek ihtimalle talebiniz ret yiyecektir. Örnek vermemiz gerekirse aylık 2000 TL sabit geliriniz var. Çekmek istediğiniz kredi tutarının aylık ödeme tutarı olarak 4000 TL çıkıyor. Arada kalan 2000 TL nedeniyle reddedilme ihtimaliniz yüksektir. Aynı durum kredi kartı talebiniz için de geçerlidir. Kredi kartı limitinizi arttırmak isteseniz dahi aynı belgeler sizden istenecektir.

kredi-karti-son-kullanma-tarihii-1200x592

Bankalardaki varlığınız gerekli düzeyde değilse

Bankalarda bulunan mevduatlarının kredi taleplerinizi doğrudan etki yapar. Gelirinizi belgelemenizin yanı sıra bankada bulunan yatırımlarınız talebinizin olumlu yönde cevap almasına yardımcı olur. Bu yatırımlar mevduat, vadeli mevduat, döviz hesabı ya da altında bulunabilir. Bu durum aynı zamanda sizin kredi notunuzu da etki etmektedir. Bankada ki mevduatlarınızın yeterli düzeyde olması kredi talebinizin olumlu cevap almasına yardımcı olacaktır.

Gerekli Kefil

Bunlardan herhangi birisinin eksikliği olmasına rağmen gerekli kefile sahip olursanız krediyi alabilirsiniz. Kefilinizin de yukarıda saydığımız maddeleri gerekli şekilde doldurması gerekiyor. Kredi notu yüksek olan, düzenli geliri olan herhangi bir kişiyi kefil olarak göstermeniz cevabın olumlu yönde olmasına yardım edecektir.

Yukarıda size saydığınız maddeleri dolduruyorsanız büyük ihtimal ile kredi ya da kredi kartı talebiniz olumlu yönde cevap alacaktır. Aksi durumda cevap büyük oranda ret olacaktır.

Related posts