KOSGEB'den Faizsiz Kredi Nasıl AlınırFinans Krediler 

KOSGEB’den Faizsiz Kredi Nasıl Alınır

KOSGEB’in Anlaşmalı Olduğu Bankalar

KOSGEB; anlaşmalı bankalar aracılığıyla başvuru şartlarını yerini getiren KOBİ’lere kredi desteği sağlamaktadır. Her yıl bankalar ile KOSGEB arasında ki bu anlaşmalar yenilenir. 

KOSGEB’in anlaşmalı olduğu bankalar; 

  1. Vakıflar Bankası
  2. Ziraat Bankası
  3. Garanti Bankası
  4. Akbank
  5. Yapı Kredi
  6. QNB Finansbank
  7. İş Bankası
  8. Halkbank
  9. Denizbank

KOSGEB veri tabanında kaydı bulunan KOBİ’lere, bilgilendirme mesajları ile kullanabileceği kredi ve hibeler hakkında KOSGEB tarafından bilgi verilmektedir. Ayrıca mesaj içerisinde referans kodu bulunmaktadır. Referans kodu, anlaşmalı banka tarafından istenecektir. Faizsiz kredi için internet üzerinden başvuru yapılamaz. KOSGEB’in belirlemiş olduğu bankaya şahsen başvuru yapılacaktır.

KOSGEB'den Faizsiz Kredi Nasıl Alınır

Faizsiz Kredi Başvurusu için Gerekli Evraklar

Kredi talep eden işletme; kredi başvurusunda bulunurken yanında bulundurması gereken belgeler; 

1)Nüfus cüzdanı fotokopisi 

2)İşletme belgesi 

3)Girişimcilik sertifikası

4)Vergi levhası

5)KOBİ beyannamesi

6)Üretim ve açılış ruhsatı 

7) KOBİ giderlerinin faturaları ( proje için yapılan giderler)

8) Oda kayıt belgesi 

Ayrıca başvuru sahibinin BDDK şartları gereğince kredi sicili temiz olmalıdır. Aksi takdirde KOSGEB tarafında onaylanan projeye, banka tarafından kredi verilmez. KOSGEB sadece faizi ödemeyi taahhüt eder. Anapara riski bankaya aittir. Bu yüzden kredi sicili KOSGEB desteklerinden faydalanmak için önem taşır. KOSGEB faizsiz kredi KOBİ’lerin mali gücünü arttırmak için sağlanan bir destek kredisidir. Diğer ticari krediler ile aynı şartları taşımaktadır. Burada bazı bankalar kefil şartı koyabilir. Fakat istisna olarak, kefil olacak kişinin eş rızası aranmaz. Kredi vadesi azami beş yıl olarak belirlenmiştir.

 Krediler Türk Lirası olarak nakdi ödenir fakat ihracat desteği alan KOBİ’ler için direkt döviz cinsinden veya döviz değerlemesi üzerinden Türk Lirası olarak ödenir.

Faizsiz Kredi Vadesi

KOSGEB faizsiz kredi desteğinden faydalanabilmek için ilgili yılda başvuru yapılmalıdır. Açıklamak gerekirse 2019 yılında başvuru yapan işletmenin 2020 yılında tekrar başvuru yapması gerekir. Burada başvurunun bir yıl geçerli olduğu görülmektedir. Kısaca kredi talep eden işletme bulunduğu yıl içerisinde desteklerden faydalanabilir.

KOSGEB faizsiz kredi ödeme vadeleri faydalanılan kredi türüne göre değişmektedir. Örneğin; işletme kredisi için on sekiz ay, makine teçhizat kredisi için otuz altı ay, acil destek kredisi için otuz altı ay gibi vadeler belirlenmiştir. 

Faizsiz kredi ödemleri anlaşmalı bankaların şubelerinde ödenebilir. Eğer KOBİ herhangi bir durumdan dolayı kredi ödemelerini gerçekleştirmez ise imzalanan anlaşma gereği, takibe düşmediği sürece yapılandırma talep edemez. 

Benzer Yazılar