Krediler 

Kredi Notunu Korumak İçin Ne Yapmalı?

Kredi almak istediğinizde ilk olarak sorgulanan şeylerden biri kredi notu olacaktır. Kredi almak için yeterli seviyede bir kredi notuna sahipseniz, genel olarak kredi alabilme ihtimalinizin biraz daha fazla olduğunu belirtmeliyiz. Kullanıcıların bu alanda en çok kafasına takılan sorulardan biri kredi notu yükseltme olmaktadır. Aslında kredi notunu yükseltmek kadar, var olan seviyesini koruyabilmekte çok önemli bir konudur. Bu yazımızda banka hizmetleri için en önemli konulardan biri olan kredi notunun nasıl korunabileceğini anlatmaya çalışacağız.

Gelir Durumu

Yeni bir kredi kartı almak için herhangi bir bankaya başvurduğunuzda, gelir durumunuza bakılarak bu şekilde size yeni bir kartın verilmesi söz konusu olacaktır. Bankaların bu konuda yapabileceği herhangi bir düzenleme veya limit değiştirme gibi durumları kesinlikle yoktur. Çünkü bu tarz konular tamamen Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu tarafından belirlenmiş konulardır. Yani çok iyi bir kredi notunuzun olması bile, limiti yüksek bir kredi kartı almanıza neden olmayacaktır. Bu nedenle bu durumu tam olarak kavrayarak konu hakkında hareket etmenizde fayda var.

Kredi Notumu Korumak İçin Ne Yapmalıyım?

Kullanıcıların banka işlemleri sırasında en çok çekindiği konulardan biri kredi notunu düşmesi gibi risklerdir. Aslında herşeye planlandığı gibi uyuyorsanız bu konuda çok fazla korkmanıza gerek yoktur. Yani ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanız ve gecikme yaşamamanız bu alanda herhangi bir sorun yaşamanızın önüne geçecek durumlardır. Bunun tam tersini düşündüğümüzde yani sürekli olarak aksayan ödemeleriniz bulunuyorsa haliyle bu zamandan sonra kredi notunuzda bu durumdan etkilenecektir. Özellikle şaşırtıcı derecede kredi notunun hızlı bir şekilde düşmesi bu zamanlarda görülebilir.

Bu tarz zorlu bir durumun içindeyseniz aslında konu hakkında büyük bir telaşın içine girmenize kesinlikle gerek yoktur. Çünkü bu durumu düzeltebilmek içinde yapabileceğiniz şeyler vardır. Eğer yeniden ödemeleri düzenli bir şekilde yönetirseniz ve günü gününe ödemeye başlarsanız, bir süre sonra kredi notunuz aynı seviyeye gelecektir.

Bunun yanında banka alanında kredi notunu düşürecek diğer durumlardan biride vadeli ve vadesiz hesaplardır. Bankada bu hesaplardan birine sahipseniz hesabınızda bulunan tüm tutarı çektiyseniz veya hesabı tamamen kapattıysanız, bu durum kredi notu için riskli bir durum oluşturacaktır. Zira banka tarafından bu durum finansal anlamda sıkıntıları ifade eder. Bu nedenle vadeli veya vadesiz hesapları sürekli aktif olarak tutmak iyi olacaktır. Özellikle vadeli bir hesap açarak bu hesapta işlem başlatabilir bu sayede kredi notunuzu iyi bir seviyeye getirebilirsiniz. Özet olarak bu tarz durumların dışında kredi notunun düşmesi mümkün olmadığından konu hakkında herhangi bir telaşa girmeye gerek yoktur. Sadece ödemelerin belirli bir düzen içinde yapılmasına özen göstermeniz doğru bir adım olacaktır.

Kredi İçin Riskli Bulunan Gruplar

Kredi almak için herhangi bir bankaya başvurduğunuzda, hakkınızdaki tüm finansal geçmişin ortaya çıkması sağlanır. Özellikle finansal geçmişinizde herhangi bir sıkıntının olmasının bulunması banka personelleri tarafından zor bir işlem değildir. Bankalar tarafından belirlenmiş olan riskli kişiler grubuna giriyorsanız, kredi başvurunuzun reddedilme ihtimali olacaktır. Özellikle daha önceki zamanlarda bir bankada kredi almışsanız ve bu kredi takibe girmişseniz bu durumu yaşayabilirsiniz. Bankaların özellikle finansal açıdan riskli bulduğu bu kişilerin yeniden aynı durumu yaşatabileceği düşünülür. Bu tarz bir durum içinde bulunuyorsanız, yapmanız gereken şey kredi sicilinizin düzeltilmesi için uygun olduğunuzu bankaya göstermektir. Bunu yapabilmek için banka üzerinden vadeli bir hesap açarak bu şekilde hesabınızı yönetmeye başlamalısınız. Özellikle buraya sürekli olarak tutar girerek bunu yönetmeye başlamanız sonuç almanıza neden olacaktır.

Related posts